Prostat Kanseri Derneği, erkeklere yol gösterecek

Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Prostat Kanseri Derneği, erkeklere yol gösterecek
15 Ocak 2014 Çarşamba 13:08

Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olarak biliniyor. Son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen doktordan çekinme sebebiyle erken teşhis evresinin geçildiği vakalar da sıklıkla görülebiliyor. Erkeklerin makattan muayene konusunda toplumsal ön yargılarının olması ve özellikle erkeklere yönelik bilinçlendirme çalışmaların yetersizliği erken teşhis evresinin atlanmasına neden olabiliyor. Bu noktadan hareketle bir araya gelen üroloji hekimleri Prostat Kanseri Derneği’ni kurdu.

Prostat Kanseri Derneği’nin açılışı ve toplum sağlığı açısından faydalarının konuşulduğu basın toplantısına; Prof. Dr. M.İhsan Karaman, Doç Dr. Faruk Yencilek ve Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir konuşmacı olarak katıldı. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında erkek sağlığı, prostat kanseri ve prostat hastalıkları konusunda detaylı bilgilere yer verildi.

Basın toplantısında dernekle ilgili ayrıntılı bilgi veren Prostat Kanseri Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. M.İhsan Karaman; “Günümüzde prostat kanserinin erken teşhis ve yeni tedavi olanakları ile hastalarda 5 yıllık sağ kalım olasılığı yüzde 99’lara ulaştı. Fakat çeşitli nedenlerle doktora başvurmakta geciken vakaların olduğu da biliniyor. PSA tarama testlerinin yaygın olmaması, rektal muayeneden çekinme ve erkek sağlığı konusunda bilinçlendirme – bilgilendirme çalışmalarının yetersizliği sebebiyle ‘Prostat Kanseri Derneği’ni kurduk. Dernek olarak; erkek sağlığı, prostat hastalıkları, prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bu konuda hastalara yol göstermek en büyük amacımız olacak.” dedi.

Özellikle prostat kanseri açısından tanı ve tedavi sonrası aşamalarda toplumsal farkındalığı arttırmak, insanların bu hastalıkla ilgili baş gösteren kaygılarını gidermek, tanı ve tedaviye kolay ulaşmalarını sağlamak üzere yola çıktıklarını dile getiren Prof. Dr. M.İhsan Karaman; “Dernek olarak erkek sağlığı konusunda önemli çalışmalar yürüteceğiz. Ayrıca hastaların tedavi sonrasında kendilerini yalnız hissetmemeleri, konuyla ilgili tüm bilgilere derneğin web sitesinden anlaşılır bir şekilde ulaşmaları ve sitede yer alan online testler yoluyla kendilerine yönlendirmelerin yapılması da, bilgilendirme adına oldukça önemli bir adım olacaktır.” şeklinde konuştu.

'ONLİNE TESTLER TEŞHİSTE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR'

Prostat Kanseri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Tunç Özdemir, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre prostat kanseri görülme sıklığı dünya ortalamasının üstünde. Prostat kanserinde, dünya ortalaması yüz binde 28’lerde iken, ülkemizde ise yüz binde 37 olarak biliniyor. Ayrıca çeşitli araştırmalar gösteriyor ki büyük şehirlerde hastalar daha erken tanı ve tedavi alabiliyor. Bu fark, tarama testlerine (PSA) kolay ulaşmanın yanı sıra toplumsal alanda yapılan bilgilendirmelerden de kaynaklanıyor. Bu da doğal olarak erken tanı/tedavi ve daha başarılı sonuçlar sunabiliyor. Ayrıca büyük şehirlerde hastaların doktora ve online bilgi hizmetlerine daha kolay ulaşabiliyor olması erken teşhis adına büyük rol oynuyor. Bunun aksi durumunda ise küçük şehirlerde ‘doktordan çekinme’ sebebiyle erken teşhis evresi kaçırılmış olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Özdemir, prostatkanseridernegi.org adlı web sitesinde yer alan testlerin tüm dünyada kullanılan güncel değerlendirme anketleri olduğuna değinerek, bu testler sayesinden hastaların şikayetleri, önem dereceleri, tedavi ihtiyaçları ve tedavi sonrası değerlendirmelerinin saptanabildiğini ve gerekli durumlarda uzman hekimlerce değerlendirme yapılarak tavsiyelerde bulunulduğunu dile getiriyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×