Profesör Kural, esnafın sigara paketlerini topladı

Kapalıçarşı'da sigarayı bırakma etkinliğine katılan Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof.

Profesör Kural, esnafın sigara paketlerini topladı
21 Ocak 2014 Salı 15:48

Kapalıçarşı'da sigarayı bırakma etkinliğine katılan Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, esnaflardan sigarayı bırakmalarını istedi. Kural'ın sigara paketini aldığı bir esnafın, "Hoca sigaramızı aldı gitti. Sigarayı kaptı kaçtı oluyor. Bu doğru değil." sözleri çevredekileri güldürdü.

Kapılıçarşı’da Bağımlılığa ve Sigara Hayır Derneğiyle Kapalıçarşı Esnaflar Derneği’yle ortaklaşa düzenlenen çalışmayla esnaflardan sigarayı bırakanlara sertifika verildi. Sertifika programına; Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, İstanbul Kapalıçarşı Ensafları Derneği Başkanı Dr. Hasan Fırat, sanatçı Serap Yenici ve çok sayıda esnaf katıldı.

Programda konuşan Orhan Kural, Kapalıçarşı’nın İstanbul’un aynası olduğunu ve hemen hemen gelen bütün yabancıların ve devlet başkanlarının burayı ziyaret ettiğini söyledi. Kural, ”Benim de gayretlerimle yasamızı çıkardık yasamıza göre kapalı alanlarda sigara yasak. Fakat buna rağmen esnafımızın sık sık kapı önünde sigara içtiğini gördük. Bu tabi hoş bir şey olmuyor. Ve buna hayır demek için bugün toplandık.“ dedi.

'Sigara neresinden baksanız bir beladır." diyen Kural, "Bunu en azından esnafın anlamasını ve dışarı çıkarak sigaralarını orada içmelerini istiyoruz. Ve paketlerinden vazgeçsinler önümüze atsınlar, destek olsunlar. Bu çok önemli tarihi mekanımızda yangında çıkmasını istemiyoruz. Sigara yangına da sebep olabilir. Bu güzel yapıyı bir den bire kaybedebiliriz. Bunun çok örnekleri oldu dünyanın değişik yerlerinde. Bir sigara bütün bu güzelliği yok edebilir bunu unutmamak gerek. Orman yangınlarının ve ev yangınlarının yarısının sebebi sigara.” şeklinde konuştu.

Kapalıçarşı'nın çok kapalı bir yer olduğunu Hasan Fırat da, "Hava kirliği açısından sağlığa da uygun olmayan bir yer. Bizim esnaflardan ricamız; bir kısmı bıraktı bir kısmı da hala içiyor. İçenlerin dışarıda içmesini ve mümkün olduğu kadar da sağlıklarının bozulmaması için biz böyle bir mücadeleyi hocamızla başlattık ve devam edeceğiz.” dedi.

Programa katılan ve sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekmek için ‘Be Adam’ parçasını okuyan Serap Yenici ise, hayatında hiç sigarayı denememiş birisi olduğunu ancak bütün arkadaşlarının içtiğini ve bunun sıkıntısını yaşadığını söyledi. Yenici, ”Sigara içen her halde elindeki, kıyafetindeki, saçındaki ya da evindeki kokuyu ve aynı zamanda bunun kendisine verdiği zarar kadar etrafa verdiği zararı da düşünmüyor." dedi.

Kampanya ile sigara içmeyi bırakan ve programda sertifika alan Vacit Tuna ise, yaklaşık bir yıldır sigarayı bıraktığını söyledi.

Bu arada, konuşmaların ardından grup, esnafları dolaşarak sigarayı bırakmaları istedi. Prof. Dr. Orhan Kural, esnaflardan sigara paketlerini aldı. Sigarası alınan vatandaşlardan İbrahim Görmez'in, ”Hoca sigaramızı aldı gitti. Aldı ama bana bir şeyler desin ki 'ilaçlar var tedaviler var' diye. O imkanları tanısın bırakalım. Ama bir imkan yok, sigara içiyor musun? Hemen sigarayı kaptı kaçtı oluyor. Bu doğru değil.” sözleri çevredekilerin gülümsemesine neden oldu. CİHAN

Profesör Kural, esnafın sigara paketlerini topladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×