Prof. Kural: Noel'de yapılan harcamalarla Afrika'daki açlar doyurulur

Prof. Dr. Orhan Kural, "Amerika ve Avrupa’da Noel kutlamaları için ağaçlar kesiliyor, hindiler öldürülüyor.

Prof. Kural: Noel'de yapılan harcamalarla Afrika'daki açlar doyurulur
30 Aralık 2013 Pazartesi 13:48

Prof. Dr. Orhan Kural, "Amerika ve Avrupa’da Noel kutlamaları için ağaçlar kesiliyor, hindiler öldürülüyor. Yapılan bu harcamalarla Afrika’daki açlar doyurulur." dedi.

Bağcılar Belediyesi'nin düzenlediği Yaşanabilir Bir Dünya İçin Elele programı kapsamında Prof. Dr. Orhan Kural, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Abdurrahman ve Nermin Bilimli İlkokulu öğrencilerinin katıldığı proframda Kural, yerli malı kullanmanın önemine değindi. Kural, yılbaşı, doğum günü kutlamaları, sevgililer günü ve anneler günü gibi uygulamaların tüketimi arttırdığına dikkat çekerek, "Parlak ve göz alıcı ambalajlı hediyeler alınıyor. Amerika ve Avrupa’da noel kutlamaları için çam ağaçları kesiliyor ve hindiler öldürülüyor. Bu harcamalarla Afrika’daki tüm açlar doyurulurdu." ifadelerini kullandı.

Anneler günü kutlamalarına da değinen Kural, bu günde de çocuğu olmayan kadınların veya yetimlerle öksüzlerin üzüldüğünü ifade etti. Annelerin ve öğretmenlerin bir günlüğüne çiçek verilerek anılamayacağını vurgulayan Orhan Kural, "Anneler ve öğretmenler bir çiçekle senede bir gün anılamaz. Koparılmış çiçeği kabul etmiyorum. Çiçek yetiştiği yerde daha güzel. Başka birini mutlu etmek için başka bir canlıyı öldürüyorlar. Annelerimiz ve öğretmenlerimiz bizim için çok kıymetliler. Onları her gün sevip saymalı ve saygıyla anmalıyız." diye konuştu.

İstanbul’da her gün 3 milyon ekmeğin çöpe atıldığını ifade eden Kural, "Ekmek kutsaldır. Annem bana küçükken, 'Tabağında yemek bırakma.' derdi. Dünyanın en çok ekmek tüketen ve en çok çöpe atan ülkesiyiz. Ben hayatım boyunca tabağımda hiç yemek bırakmadım. Siz de öyle yapın." şeklinde konuştu. Bir pilin bir ton suyu kirlettiğini de belirten Kural, "Piller normal çöplere atılmamalı. Pillerinizi toplayıp katı atık kutularına atın." dedi. Kural, öğrencilere 'fast-food' gibi yiyeceklerden uzak durmalarını isterken, matematik dersine çok iyi çalışmalarını söyledi. Kural, "Matematik en önemli derstir. Matematiğiniz iyi olursa bütün dersleriniz iyi olur. Severseniz başarırsınız." tavsiyesinde bulundu.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×