Prof. Karakuzu: Dövme yaptırmak kolay, sildirmek zor

Özellikle kıyı şeridinde ve yaz mevsiminde dövme yaptırılmasında artış gözlemlendiği belirten uzmanlar, dövmeyi uygulayanların da uygulatanların da sağlık açısından bir takım taramalardan geçirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hijyenik...

Prof. Karakuzu: Dövme yaptırmak kolay, sildirmek zor
03 Ağustos 2014 Pazar 13:23

Özellikle kıyı şeridinde ve yaz mevsiminde dövme yaptırılmasında artış gözlemlendiği belirten uzmanlar, dövmeyi uygulayanların da uygulatanların da sağlık açısından bir takım taramalardan geçirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hijyenik şartlarda çalışılmayan yerlerdeki uygulamaların iğnelerle deri bütünlüğünü bozduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Karakuzu, ciltte bir takım sağlık sorunlarına da sebebiyet verdiğini kaydetti.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Karakuzu, geçici dövmelerin bir ay içinde kaybolduğunu, ancak alerjik bir takım sorunlar yaşanabildiğini kaydetti. Karakuzu, seçilen merkezlerin hijjen koşullarının önemli olduğunu belirterek, ”İğneler, dövme malzemeleri tekrar tekrar kullanılırsa diğer kullanıcılara oldukça ciddi viral enfeksiyonlar bulaşabilir. Bunlar, Hepatit-B, Hepatit-C, hatta AİDS virüsü bile olabilir. Uygulayıcılar sertifikalı olsalar bile belli aralıklarla mutlaka Hepatit taramasından geçmeliler.” dedi.

“BOYANIN İLERDEKİ ZARARINI KİMSE KESTİREMİYOR”

Dövmede kullanılan Azo boyalarının kozmetik ürünlerde kullanımına onay verilmiş olmasına rağmen deriye enjekte edilmesinin uygunluğunun günümüzde hala tartışıldığını söyleyen Prof. Karakuzu, “Bu boyaların esas üretilme amaçları, kozmetikten ziyade tekstilde kullanım ve araba boyaları için üretilmişti. Dolayısıyla deriye enjekte edilen bu kimyasal maddeler bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki kan veya lenf yoluyla organizmaya dağılabiliyor. Bu kimyasalların insanlarda ne gibi zararlar oluşturduğu ile ilgili çok sağlıklı bir araştırma da yok. Dolayısıyla ilerde sağlık sorunu oluşturmayacağını kimse garanti edemez.” diye konuştu.

“BENİNİZİN ÜZERİNE DÖVME YAPTIRMAYIN”

Konik hastalığı, sedef hastalığı olanlar ile bir takım deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermediklerini kaydeden Prof. Dr. Karakuzu; vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da tasvip etmediklerini belirtti. Oluşabilecek herhangi bir değişikliğin, dövme kapattığı için takibi yapılamadığını belirten Prof. Karakuzu, bunun da önemli sorunlara sebebiyet verebileceğine işaret etti.

“DÖVME TAM OLARAK SİLİNEMİYOR”

Prof. Dr. Karakuzu, dövme sildirme işleminin yaptırmaktan daha zor olduğunu belirtirken, sildirme işleminden sonra deride bir takım kalıcı izler oluştuğunu anlattı. Prof. Karakuzu, şöyle dedi: ”Yaptırmak kolay, sildirmek zor. Örneğin 100 TL’ye yaptırdığınız dövmeyi birkaç bin liraya sildiremiyorsunuz. Sildirseniz bile bir takım kalıcı izlerden kurtulamıyorsunuz. Sildirme uygulanan bölgede cilt renginde açılma, koyulaşma, kötü yara iyileşmesi sonucu meydana gelen sıkar dokusu oluşmaktadır. Ne kadar zorlayıcı tedaviler de uygulasanız uygulayın izler yok edilemeyebiliyor. Ciltte de nahoş bir görüntü ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

LAZER İLE SİLDİRME İŞLEMİNDE KANSER UYARISI

Sildirme işleminde kullanılan lazerin dövmede bulunan boya ile buluşunca kanserojen özelliği taşıyan yapılar ortaya çıkabildiği uyarısında da bulunan Prof. Dr. Karakuzu, şu uyarılarda bulundu: “Bu alan güneşe maruz kalınca ki güneş de bir ultraviyole ışınıdır. Güneşe maruz kalınan dövmedeki kimyasallardan kanserojik partiküllerin organizmaya dağılabileceği, ilerde bir takım kanserlere yol açabileceği ile ilgili bilimsel şüpheler var. Bunun dışında sildirme işlemi ağrılı, yaraların oluşabildiği zor bir süreç. Tek renkli lezyonlarda tedavi biraz daha kolay. Ama biz dermatologlar olarak dövmeyi kimseye önermiyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×