Prof. Hekimoğlu: AİHM'de üç yılda 2 bin 404 davada mahkûm olduk

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) 2011 yılından bu yana görülen davaların 2 bin 404’ünden mahkûm edildiğine dikkat çekti.

Prof. Hekimoğlu: AİHM'de üç yılda 2 bin 404 davada mahkûm olduk
15 Aralık 2013 Pazar 10:48

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) 2011 yılından bu yana görülen davaların 2 bin 404’ünden mahkûm edildiğine dikkat çekti. Prof. Hekimoğlu, “Türkiye’nin ciddi bir insan hakları sorunu vardır ve bu sorunla acilen yüzleşmeliyiz.” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin yıl dönümü nedeniyle İzmir Üniversitesi, Karabağlar Kaymakamlığı ve Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında bir konferans düzenlendi. 'İnsan Haklarının Boyutları' başlıklı bir konuşma yapan Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu yanında Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Latif Susuz ve Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’in konuşmaları ile başlayan konferansa Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okulların müdür ve öğretmenleri dinleyici olarak katıldı. Konuşması sonunda Hekimoğlu’na plaketini Rektör Erciyeş ve Kaymakam Tunç, birlikte verdi.

Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, konuşmasına insan hakları kavramının anlamı ve gelişimi ile Evrensel Bildirge'nin yazılmasına kadar geçen sürede yaşanan tarihsel gelişmeler hakkında bilgi vererek başladı. Hekimoğlu, “Tıpkı anayasacılık düşüncesinde olduğu üzere, insan haklarının altında da insanı devlete karşı koruma fikri yatmaktadır. İnsan hakları, insanın onur ve vicdan sahibi bir varlık olmasıyla temellendirilir; insan merkezli bir bakışı esas alır ama bu bizi diğer canlıların haklarını hiçe sayan bir insan ırkçılığı yaklaşımına savurmamalıdır. Devlete karşı sürülen haklar anlamıyla insan hakları modern zamanlara ait politik haklardır. Günümüzde insanların rızasını ve haklarını dikkate almadan yapılan bütün devlet tasarruflarının gayri meşru olduğuna dair uluslararası kamuoyunda güçlü bir oydaşma mevcut. İnsan haklarını ihlal eden devletlerin her açıdan itibarı da dibe vurmuş oluyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Hekimoğlu, 2011 yılı itibarıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde, aleyhine açılan toplam davaların 2 bin 404’ünde Türkiye'nin mahkûm edildiğini, 204’ünde ise dostane çözüm yoluna gidilerek uyuşmazlıkların sonuçlandırıldığını belirtti. Hekimoğlu, “Türkiye’nin insan hakları sorunu mevzuattan kaynaklandığı gibi zaman zaman siyasi kültür, kurumsal yapılanma bazen de hukuk uygulayıcılarının zihniyeti kökenli olabiliyor. Ancak Türkiye’nin bir an önce bu akut ve kronik sorunla yüzleşmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor.” dedi. CİHAN

Prof. Hekimoğlu: AİHM'de üç yılda 2 bin 404 davada mahkûm olduk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×