Prof. Dr. Kütükçü: Türkiye göçmen kampına dönüşüyor

Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kütükçü, Türkiye ve AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması yansıtıldığının aksine büyük sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Türkiye göçmen kam.

Prof. Dr. Kütükçü: Türkiye göçmen kampına dönüşüyor
19 Aralık 2013 Perşembe 15:23

Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kütükçü, Türkiye ve AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması yansıtıldığının aksine büyük sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Türkiye göçmen kampına dönüyor.” dedi.

    "Türkiye üzerinden herhangi bir AB ülkesine kaçak gidenlerin, milliyetine bakılmaksızın Türkiye’ye iade edilmesini öngören anlaşma, yasa dışı göçmen sorunlarına yol açacak." diyen Prof. Dr. Kütükçü, Türkiye’nin altyapısının yasa dışı göçmenleri barındıracak yeterlilikte olmadığını dile getirdi. Kütükçü, “Bu anlaşma fakir ülke göçmenlerine Türkiye alternatifi oluşturacak. Türkiye’nin altyapısı yasadışı göçmenleri barındıracak yeterlilikte değil. Buna ek olarak bu kişilerin kendi ülkelerine gönderilmeleri halinde bunun maddi külfetinin de Türkiye tarafından karşılanmak zorunda olması aşılması şu an için zor görünen sorunlardan biri.” diye konuştu.

    "AVRUPA’YA VİZESİZ SEYAHAT GARANTİ DEĞİL"

    Geri Kabul Anlaşması’nın sonucu olarak Avrupa’ya vize muafiyetine yönelik tam bir açıklığın olmadığının altını çizen Kütükçü, “Geri kabul anlaşmasına yönelik imzaların atılmış olması, Türk Pasaport hamilerine vize muafiyetinin derhal tanındığı anlamına da gelmemektedir. Türkiye’nin bazı yükümlülükleri yerine getirmesi halinde 3 buçuk yıl sonra vizesiz seyahat olanaklı kılınıyor ancak bu da kesinlik arz etmiyor.” şeklinde uyarısında bulundu.

    Yapılan açıklamalar ve içeriğin tam olarak netlik kazanmamış olmasından yola çıkarak, anlaşmanın müjde olarak lanse edilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Kütükçü, Geri Kabul Anlaşması'nı ileride karşılaşılması muhtemel sorunlara atılan bir imza olarak değerlendirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×