Prof. Bakır: İftarda içilen sigara kalp için çok tehlikeli

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İhsan Bakır, kalp hastalarının ilaç ve beslenme alışkanlıklarını düzene soktukları müddetçe oruç tutmalarında bir sıkıntı olmadığını söyledi. Hastaların, özellikle doktorlarına danışarak...

Prof. Bakır: İftarda içilen sigara kalp için çok tehlikeli
29 Haziran 2014 Pazar 16:53

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İhsan Bakır, kalp hastalarının ilaç ve beslenme alışkanlıklarını düzene soktukları müddetçe oruç tutmalarında bir sıkıntı olmadığını söyledi. Hastaların, özellikle doktorlarına danışarak ilaç saatlerini yeniden düzenlemesi gerektiğini belirten Bakır, "İftarda kalbi yormayacak hafif gıdalar tüketmeli ve sahur asla ihmal edilmemeli. İftarda aç karına ve sahurda yatmadan önce içilen sigara, sadece kalp hastalarında değil sağlıklı kişilerde bile ani kalp krizlerine ve istenmeyen üzücü durumlara yol açabilir." dedi.

Sıcak yaz aylarıyla birlikte 17 saati aşan oruç süresi, Ramazan ayında oruç tutacak hastaların beslenme alışkanlıklarını da etkiliyor. Kamu Hastaneleri Birliği Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, Ramazan'da oruç tutacak hastalara uyarılarda bulundu. Kalp rahatsızlığı bulunan ve oruç tutan kişilerin beslenme tarzına çok dikkat etmesi gerektiğini ifade den Bakır, iftar ve sahurda sakatat yağları, kırmızı etin görünen kısımlarında bulunan yağlar gibi doymuş hayvansal yağlardan uzak durulması gerektiğini ifade etti. Bakır, şu bilgileri verdi:

''Ramazan'da mümkün olduğunca mideyi yormayacak sıvı ağırlıklı gıdalar tüketilmeli, yemeğe öncelikle hafif bir kahvaltı veya çorbayla başlanmalı, sonrasında bol sulu, kızartılmamış, sebze içeren, az yağlı bir öğünle devam edilmelidir. Hamur işi yemekler ve börek gibi karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak gerekir, ancak yenecekse bol sebzeli olanlar tercih edilmeli ve ölçülü yenilmelidir. Sahurda çok ve ağır yemek uzun süre tok tutar inanışı yanlıştır. Tam tersine kan şekerini hızlı yükselten karbonhidrat içeren gıdalar erken acıkmaya sebep olurlar. Sıvı gıdaların yanında ölçülü tüketilen süt, yumurta, yoğurt, peynir ve lifli gıdalar, sebzeler kan şekerini dengeli tutar ve acıkmayı geciktirirler. Oruç tutacak kalp hastalarımız mutlaka doktoru ile görüşerek ilaçların düzeni bozulmayacak şekilde zaman ayarlaması yapmalıdır. İlaç düzeni günde 2 kez, sahurda ve iftarda olmak üzere ayarlanabilir. Sıcak yaz aylarında oruç tutmaya bağlı olarak su ve tuz kaybı gelişir ve tansiyon değerlerinde düşme gözlenebilir. Bu durumda tansiyon ilaçlarının dozları doktor gözetiminde geçici olarak azaltılabilir."

FAZLA SU VE SAHURDA YATMADAN ÖNCE SİGARA KALBE ZARAR

Gündüz içilemeyen sigaraların iftarda ardı ardına içilmesi veya sahurda yatmadan önce içilen sigaranın kalp krizini tetikleyebileceğine dikkat çeken Bakır; uzun süren açlık ve susuzluk döneminden hemen sonra vücudun enerji, oksijen tüketimi, sıvı ve elektrolit dengesini henüz kurmamışken, sigaranın içerdiği zehirlerin damarlarda bolca dolaşmasının ritim düzensizliği denen aritmi, yüksek tansiyon, damarda ani büzüşme ve daralma yanında damar içindeki damar sertliğini oluşturan yağ birikintilerinde kanama ve küçük yırtıklar yaparak kalp krizini tetikleyebileceğine dikkat çekti. Prof. Bakır, şöyle devam etti:

"İftara sigara içerek başlamak ya da az bir miktar yemeğin hemen ardından art arda sigara içmek son derece tehlikelidir. İftarla birlikte arka arkaya 3-4 sigara içimi ciddi aritmi sonucunda ani ölümlere bile sebebiyet verebilir. Kalp sağlığı açısından sahurda da sigara içmemek çok önemlidir. Çünkü sahurda sigara içimi sonrası hemen uykuya dalmak, stres hormonlarının salgılandığı sabahın erken saatlerine denk geldiğinden kalp krizi riskini artırır. Fazla miktarda çay ve kahve de kalp hızını artırmak, kalp ritmini bozmak ve tansiyonda dengesizlik gibi sorunlar oluşturarak kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. İftarla birlikte 2-3 küçük bardak fazla demli olmayan çay veya 1 fincan kahve içebilirsiniz. Kalp sağlığınız için bu miktarı aşmamaya özen gösterin. Yemekle birlikte aşırı hızlı ve bol su tüketiminden de kaçının. Çünkü midenin aşırı gerilmesi de sıklıkla göğüs ağrısı şikayetleri ile karıştırılabilen mide reflüsünü ortaya çıkarabiliyor. Ağır tatlılar yerine İftardan 2 saat sonra ara öğün olarak meyve veya diyet dondurma tüketin. Özellikle henüz uzun açlık dönemine alışkın olmadığımız ilk 1 hafta su, tuz ve enerji kaybını olabildiğince azaltmak için özellikle yazın bu sıcak günlerinde fiziksel aktiviteyi sınırlamakta faydalı olacaktır. Spor amaçlı egzersizi veya yorucu günlük işleri iftar sonrasına bırakın. Serin ortamlarda bulunmaya çalışın. Sıcak hem su ve tuz kaybına bağlı hem de damarlarda genişlemeye bağlı tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Sahur nedeniyle uyku süresi kısalabileceği için gün içerisinde mümkünse 1 saatlik uykunun metabolizmayı yavaşlatarak enerji ve sıvı elektrolit dengesini koruyucu etkisi olabilir. Çünkü uyku tüm vücut için olduğu gibi kalbin dinlenmesinde de önem taşıyor. Yemekten sonra 2 saatlik bir süre geçmeden uyumamanızda da fayda var. Yemekten en az 1 saat sonra kısa, yorucu olmayan fiziksel aktivitede bulunun. Örneğin 20 dakikalık yürüyüş yapabilirsiniz. Sahur öğününü kesinlikle atlamayın.Çünkü sahur açlık ve susuzluk süresini kısaltacak ve günlük kalori ihtiyacınızı ikiye bölerek tükettiğiniz için daha dengeli beslenmenizi sağlayacaktır. Sahurda tokluk hissi yaratacak bol lifli gıdalar hurma , süt , katı yumurta , çorba, kepekli ekmekle kahvaltı, şekersiz meyve kompostosu v.b besinler yiyin ve bol su için. Ramazan ayında, dolu bir mideyle teravih namazına giden hastalarımız ani tansiyon değişimleri ile birlikte çoğu secdede kalp sıkışması şikayetiyle geliyor. Hastalarımıza, namazlarını yarı dolu mideyle kılmalarını ve iftarlarını uzun periyotta tamamlamalarını tavsiye ediyorum. Ramazan ayında hastanelerin acil servislerine, iftar ile sahur arasında tokluk süresinde başvuru olmaktadır. Eğer, iftarda kısa sürede aşırı yemek alışkanlığı olmazsa, ramazanda kalp krizleri büyük ölçüde azalacaktır. Kalp hastalarına önerilen beslenme tarzı, sağlıklı kişilere de kaliteli yaşam sürmeleri için tavsiye edilen bir beslenme tarzıdır ve Ramazan ayında daha da önem kazanmaktadır." CİHAN

Prof. Bakır: İftarda içilen sigara kalp için çok tehlikeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×