Poyrazköy davasında 5 sanığa tahliye kararı

Poyrazköy davasında tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verildi. 86 kişinin yargılandığı davada tutuklu sanık kalmadı.

Poyrazköy davasında 5 sanığa tahliye kararı
27 Ocak 2014 Pazartesi 20:18

Poyrazköy davasında tutuklu 5 sanığın tahliyesine karar verildi. 86 kişinin yargılandığı davada tutuklu sanık kalmadı.

Balyoz sanığı da olan emekli Koramiral Kadir Sağdıç ve emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'nün de aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 86 sanıklı Poyrazköy davası görüldü. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, sanıkların ve avukatların taleplerinin almasının ardından ara kararlarını açıkladı. Mahkeme, davanın tutuklu sanıkları emekli Binbaşı Levent Bektaş, Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Albay Hüseyin Hançer’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliye gerekçesi olarak 'tutuklu kaldıkları süre' ve 'Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluk süresi ile ilgili kararını' gösterdi. Anayasa Mahkemesi, tutukluluk süresini 5 yıl olarak belirlemişti. Mahkeme, serbest bıraktığı sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu. 5 sanığın tahliye edilmesiyle davada tutuklu sanık kalmadı.

Poyrazköy davasında sanıklardan Hüseyin Hançer 2,5 yıl, diğer dört sanık ise 4 yıl 9 aydır tutuklu yargılanıyordu.

Mahkeme ayrıca, Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘kumpas’ iddiaları üzerine şikayeti sonucu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın da akıbetinin savcılıktan sorulmasına karar verdi. ‘Milli orduya kumpas kuruldu’ ifadesini kullanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı AK Parti Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın tanık olarak çağrılması talebini değerlendiren mahkeme, şu aşamada çağrılmasına yer olmadığına, avukatlarının Akdoğan'ı mahkemeye getirmeleri durumunda tanık olarak dinlenmesi yönünde karar verdi.

Sanık yakınları kararı sevinçle karşıladı. Birbirlerine sarılarak kararı kutlayan sanık yakınları gözyaşlarını tutamadı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×