Portekiz’in Ankara Büyükelçisi'nden Kocaeli’ne övgü

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Jarge Cabral çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kocaeli’ne geldi.

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi'nden Kocaeli’ne övgü
12 Şubat 2014 Çarşamba 12:13

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Jarge Cabral çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kocaeli’ne geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ı ziyaret eden Büyükelçi Cabral, ekonomik krizle boğuşan Portekiz’in krizden çıkış yolları aradığını ifade etti. Büyükelçi Cabral, geçmişte Türkiye’nin de böyle bir sıkıntı yaşadığını, krizden çıkış tecrübesinden faydalanmak istediklerini söyledi. Ziyarette Genel Sekreter Ersin Yazıcı da hazır bulundu.

    Büyükelçisi Jarge Cabral, ‘’Krizden ötürü yeni pazarlar arıyoruz. Buraya gelmekteki amacımız da bu. Türk işadamlarıyla görüşüp ticari ilişkiler kurmaya çalışacağız. Kocaeli sanayi yönünden zengin bir kent. İki ülke arasında yeni ilişkiler kurabiliriz.” dedi. Büyükelçi Cabral, sanayi tesislerinin çokluğuna rağmen Kocaeli’nin temiz bir çevreye sahip olmasından övgüyle bahsetti. Türkiye’nin AB sürecine tam destek verdiklerini dile getiren Portekizli Büyükelçi, ikram edilen pişmaniyeyi de çok beğendi.

    Kocaeli’nin büyük bir değişim yaşadığını belirten Başkan Vekili Özak da, Büyükşehir Belediyesi’nin çevre için önemli yatırımlar yaptığını dile getirdi. Başkan Vekili Özak, “İzmit Körfezi kokudan geçilmiyordu. Arıtma tesislerimizle atık sularımızı temizleyerek denize veriyoruz. Rutin kontroller yapıyoruz. Daha yeşil bir çevre için milyonlarca ağaç diktik. Şehrin her yanında parklar oluşturuyoruz. Kentimiz sanayi kimliğinin yanında çevre, turizm ve eğitim konusunda da ön plana çıkmaya başladı. Kocaeli, Türkiye’de örnek ve model şehir olarak anılmaya başlandı.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×