PKK'lı Şarlatan onlarca asker, korucu ve sivilin katili

Hava operasyonunda ağır yaralanan PKK'lı Şarlatan, Ağrı bölgesinde onlarca asker, korucu ve sivilin katili olarak biliniyor

PKK'lı Şarlatan onlarca asker, korucu ve sivilin katili
14 Temmuz 2016 Perşembe 17:25

PKK'nın, KCK alan örgütlenmesi çerçevesinde oluşturduğu HPG'nin sözde kuzey alan sorumlusu, "Sabri Başkale" kod adlı terörist Fethi Şarlatan, Metina bölgesine düzenlenen operasyonda ağır yaralandı.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, 28 Mayıs'ta Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine yönelik operasyonda İçişleri Bakanlığının "Aranan Teröristler" sayfasında kırmızı listede bulunan bölücü terör örgütü elebaşılarından Şarlatan hedef alındı.

Operasyonda ağır yaralanan Şarlatan, bölgedeki hastaneye kaldırıldı. Cami, okul ve hastane gibi "kamu hizmeti veren" yapılara ilkesel olarak bugüne kadar operasyon düzenlemeyen güvenlik güçleri, yaralı teröristi hastanede de izlemeye devam etti.

Sağlık durumunun ağır olması nedeniyle bölücü terör örgütü mensuplarınca tedavi gördüğü hastane sürekli değiştirilen Şarlatan'ın, götürüldüğü son hastaneden çıkmaması, ölmüş olma ihtimalini kuvvetlendirdi.

Son 3 yılda özellikle Güneydoğu Anadolu'daki il ve ilçelerde çukur ve barikatların hazırlanması, el yapımı patlayıcıların kullanılması, bölgeye silah, malzeme ve mühimmatın aktarılması planlamalarını yapan Şarlatan'a yönelik başarılı operasyon, örgüt üyeleri arasında da korkuya yol açtı.

LİDER KADRO ÖNEMLİ KAYIPLAR VERDİ

Öte yandan, bu yıl içinde örgütün Şarlatan'dan sonra gelen adamı olan sözde orta saha sorumlusu Ekrem Güney ve onun yardımcısına yönelik operasyon düzenlenmiş, iki terörist bu operasyonlarda öldürülmüştü.

Bununla birlikte, Tunceli'nin Ovacık ilçesinde 16 Eylül 2015'te 4 gün süren operasyonlarda terör örgütü PKK'nın sözde Tunceli sorumlusu "Baran Dersim" kod adlı İsmail Aydemir (43) de etkisiz hale getirilmişti.

ÖRGÜTE 27 YIL ÖNCE KATILDI

Bölücü terör örgütü PKK'ya 1 Temmuz 1989 tarihinde katılan Şarlatan, 1993-1998 yılları arasında, sözde "Serhat Eyaleti/Tendürek bölge sorumluluğu", 1996 yılında "sözde Serhat Eyalet Koordinatörlüğü" yaptı.

2008-2010 yılları arasında "Sözde Botan Eyalet Sorumluluğu" görevine getirilen, 2009 yılında PKK/Kongra-Gel Halk Savunma Güçleri (HPG) bünyesinde 14 üyeden oluşan HPG Konseyinin üyeleri arasında yer alan Şarlatan, 2010'da ise Irak'ın kuzeyine geçerek son görev yeri olan "Kuzey Alanları Sorumlusu" oldu.

HPG KUZEY ALANI

HPG'nin sözde kuzey alanı; Hakkari'nin bir bölümü, Amanos bölgesi, Orta Saha (Diyarbakır, Bingöl, Mardin, Erzurum), Botan (Şırnak ve kırsalı), Dersim (Tunceli ve kırsalı), Serhat (Ağrı, Kars ve kırsalı) ile Irak'ın kuzeyindeki Metina ve Haftanin bölgelerini kapsıyor.

KARIŞTIĞI OLAYLAR 

30 Ağustos 1993 günü Doğubayazıt-Karabulak Jandarma Karakol Komutanlığının basılması eylemine katılan Şarlatan, yine aynı yıl ağustos ayında Van'ın Çaldıran ilçesi Yukarı Yanıktaş köyüne baskın yapılarak 7 vatandaşın öldürülmesi ve bir minibüsün taranması eyleminde yer aldı.
Çok sayıda köye ve jandarma karakoluna silahlı saldırı eylemlerine katılan Şarlatan, 1993 yılında, Van'ın Çaldıran-Gülizar mezrasına silahlı saldırı ve 7 geçici köy korucusunun şehit edilmesi olayına karıştı.

1994 yılında, Ağrı'nın Diyadin ilçesinde askeri birliğe pusu atılması eylemini düzenleyen terörist, Tendürek bölgesinde 22 kez silahlı çatışma, adam kaçırma, yol kesme, güvenlik güçleri ile silahlı çatışma olaylarında aktif olarak yer aldı.

8 Haziran 1998 tarihinde Ağrı'nın Diyadin ilçesi Atadamı köyünden 3 çobanın kaçırılması ve 1 geçici köy korucusunun öldürülmesi olayına da karışan terörist, yurt içinde çukur, barikat ve el yapımı patlayıcı (EYP) türü eylemlerin talimatlarını verdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×