banner379

PKK kontak anahtarlarını alıp gitti 24 saattir yolda bekliyorlar

Diyarbakır’da dün yolu trafiğe kapatarak bir uzman çavuşu kaçıran PKK’nın gençlik yapılanması, durdurdukları araçların kontak anahtarlarını alarak bölgeden uzaklaştı. 24 saattir araçların başında bekleyen vatandaşlar, çekicilerin...

PKK kontak anahtarlarını alıp gitti 24 saattir yolda bekliyorlar
28 Mayıs 2014 Çarşamba 18:13

Diyarbakır’da dün yolu trafiğe kapatarak bir uzman çavuşu kaçıran PKK’nın gençlik yapılanması, durdurdukları araçların kontak anahtarlarını alarak bölgeden uzaklaştı. 24 saattir araçların başında bekleyen vatandaşlar, çekicilerin araçlarının yakılacağı korkusuyla bölgeye gelmediğini belirtip yetkilerden yardım istedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol yapımını protesto eden PKK’lıların yol kesme eylemi devam ediyor. Diyarbakır-Bingöl karayolu halen trafiğe kapalı. Fis Ovası- Lice istikametine alternatif olarak kullanılan Hani yolu da dün akşam kapandı. Bölgede eylem düzenleyen yaklaşık 30 kişilik bir grup, dün ikindi vakti araçları durdurup kimlik kontrolü yaptı. Bir askeri de kaçırdı. Örgüt bölgeden uzaklaşırken durdurdukları araçların da kontak anahtarlarına el koydu. Bazı araç sahipleri Diyarbakır’dan çekici çağırarak araçlarını Diyarbakır’a getirdi. Akşam saatlerinde aynı bölgede bazı çekiciler ateşe verildi. Bunun üzerine çekicilerinin ateşe verileceği korkusuyla bölgeye yeni çekiciler gönderilmedi.

Diyarbakır-Hani yolundaki eylem yerinde dün akşamdan beri 30’e yakın araç bekliyor. Araç sahipleri bölgeyi terk etmezken çekiciler de korkudan gitmiyor. Araç sahiplerinden Abdulbaki Utangaç, dün ikindi vaktinden beri aracının başında beklediğini ve yetkililerin kendilerini sormadığını söyledi. Çocuklarıyla geceyi araçta geçirdiğini anlatan Utangaç, çocuklarını sabah Diyarbakır’a gönderdiğini ancak kendisinin hala mağdur olduğunu anlattı.

Ebedin Demir ise, “Burada mağdur olduk. Çekiciler de korktuğu için gelmiyorlar. Buradaki belediye başkanına gittik 'yapacak bir şey yok' dedi. Çekiciyi aradık adamlar gelmiyor. Ancak bir askeri konvoyla gelebilir. Çekiciler korktuğu için gelmiyor. Bu çileden bizi kurtarsınlar. Arabamla ne bir metre ileri ne de geri gidebiliyorum.” şeklinde yaşadığı çaresizliği dile getirdi.

Bu arada jandarmanın Diyarbakır’dan 7 çekiciyi zırhlı araçlar eşliğinde bölgeye göndermeye başladığı öğrenildi. CİHAN

PKK kontak anahtarlarını alıp gitti 24 saattir yolda bekliyorlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×