Peygamber sevdası salona sığmadı

Kainatın iftihar tablosu Peygamber Efendimiz'in (sas) nurlu veladetlerinin 1443. sene-i devriyeleri onuruna düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ programına katılarak, Müslüman oluşunu anlatan Gürcü David Verdzadze, "Sizi tanımadan önce Müslümanları kötü bilir.

Peygamber sevdası salona sığmadı
19 Ocak 2014 Pazar 17:23

Kainatın iftihar tablosu Peygamber Efendimiz'in (sas) nurlu veladetlerinin 1443. sene-i devriyeleri onuruna düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ programına katılarak, Müslüman oluşunu anlatan Gürcü David Verdzadze, "Sizi tanımadan önce Müslümanları kötü bilirdim.", Malili Togo Manguwo da "Sizleri tanımadan önce ‘beyaz adam’ benim için düşmandı." dedi.

İnegöl Nilüfer Safvet Koleji tarafından İnegöl Kapalı Spor Salonu'nda 3 bin 500 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen program, Müftü Mustafa Yıldız'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Safvet Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Azmettin Gündüz'ün 'hoş geldiniz' konuşmasından sonra Ramazan Şimşek’in sunuculuğunu üstlendiği programda, Peygamber Efendimiz'i (sas) anlatan şiir ve Peygamber Yolu Derneği tarafından düzenlenen ‘Herkes O'nu okuyor’ isimli çalışmanın tanıtımı yapıldı.

"O (SAS) SEVGİ PEYGAMBERİ"

Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatını kısa anekdotlarla anlatan İlahiyatcı Yazar Ömer Çetin Kaya, "Biz Efendimiz'den (sas) önce gelen bütün Peygamberleri seviyoruz. Efendimiz'i (sas) ayrı seviyoruz, Müslümanlar Peygamber Efendimiz'i (sas) aslında pek tanımıyor. Peygamber Efendimiz (sas) sevgi peygamberidir. Biz Asr-ı Saadet'i anlatırken maalesef hep savaşlarla anlattık." diye konuştu. Kaya, Efendimiz'in (sas) insan kazanma yönüne değinerek, bütün insanlık için rahmet peygamberi olduğunu söyledi.

Program, Fatih Üniversitesi Konservatuvarı ve Nilüfer Safvet Koleji öğrencileri tarafından okunan ilahiler ile renklendi. Aralarında, Türkçe Olimpiyatları'nda dereceye giren yabancı öğrencilerin de bulunduğu grup üyelerinin okuduğu ilahilerle salonu dolduranlar unutulmaz anlar yaşadı. Aralarında Türkmenistan, Rusya, Malezya, Filipinler ve Tacikistan gibi ülkelerden Türkçe Olimpiyatları birincilerinin bulunduğu grup, okudukları ilahilerle salonu dolduranları mest etti. Gazi Erkişi yönetimindeki grupta bulunan Malezyalı Dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Muhammad Bin Ahmad Zahid’in ‘Tale al bedru’ ilahisini okuması yoğun alkış aldı.

"İLK DEFA BEYAZ İNSAN TARAFINDAN SEVİLDİM"

Güney Afrikalı öğrenci Malili Togo, Türk okuluna gidişi, hocaları ile tanışması ve Türkiye’ye gelip yaşadığı güzel ve ilginç olayları salonda bulunanlarla paylaştı. Salondakileri zaman zaman duygulandıran Togo, konuşmasını güldürerek tamamladı. Türk öğretmenleri ve Türklerle tanıştıktan sonra ilk defa bir beyaz tarafından sevildiğini anlatan Togo, ilk defa Türkiye’ye okumak için İzmir’e geldiğini ve kafasında olan ve kendisine Müslümanlığı sevdiren öğretmenlerinden farklı insanları da gördüğünü ve çok şaşırdığını söyledi.

Togo, "Olumsuz bir düşünce ile geldik ama geldiğimde ben şok oldum. Hiç beklediğimiz tablo değildi. İlk defa hayatımda bir beyaz insan tarafından sevildim. İlk defa hayatımda bir beyaz insan tarafından değer verildim." dedi. Program, Müftü Mustafa Yıldız'ın duası ile son buldu.


CİHAN

Peygamber sevdası salona sığmadı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×