Petkim Zeytinliği’nin geliriyle engelli ve hükümlüler meslek edinecek

SOCAR Türkiye’nin, Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımların hafriyat sahalarında bulunan 540 adet zeytini başka bir alana taşıyarak oluşturduğu Petkim 50. Yıl Zeytinliği törenle açıldı.     Törende konuşan...

Petkim Zeytinliği’nin geliriyle engelli ve hükümlüler meslek edinecek
07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:08

SOCAR Türkiye’nin, Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımların hafriyat sahalarında bulunan 540 adet zeytini başka bir alana taşıyarak oluşturduğu Petkim 50. Yıl Zeytinliği törenle açıldı.

    Törende konuşan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “2010 yılında belirlediğimiz ‘5 Yılda 500 Dönüm Orman’ hedefimizi 2014’te aşmış bulunuyoruz. Hafriyat sahalarında bulunan 540 adet yetişkin zeytin ağacını zor ve zahmetli bir çalışmayla Yenişakran’a taşıdık. Zeytinlerin hasadından elde edilecek gelir engelli ve hükümlü vatandaşlarımızın meslek edineceği projelere kaynak oluşturacak.” dedi.

    SOCAR Türkiye ve İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu işbirliğiyle önemli bir sosyal sorumluluk projesi olan ‘Petkim 50. Yıl Zeytinliği’ oluşturuldu. Projenin gerçekleştirildiği Yenişakran’daki Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü yanındaki zeytinlikte tören düzenlendi. Ev sahipliğini SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) Kenan Yavuz, Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut’un yaptığı törene İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

    Burada bir konuşma yapan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, yaptıkları tüm yatırımlarda, çevre olgusunu maliyet değil, rekabetçi yapının vazgeçilmez bir unsuru olarak gördüklerini belirterek son 15 yılda çevre yatırımlarına 235 milyon dolar kaynak aktardıklarını söyledi. Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımların hafriyat sahalarında bulunan ve ortalama 35-40 yaşlarındaki zeytin ağaçlarını ilk etapta Yenişakran’da 2007 yılında kurulan Petkim Atatürk Zeytinliği’ne taşıdıklarını hatırlatan Yavuz, ikinci etapta ise 540 zeytin ağacından oluşan Petkim 50. Yıl Zeytinliği’ni oluşturduklarını kaydetti. Dikilen zeytinlerin damla sulama yöntemiyle sulanarak, en geç üç yıl içinde yeniden ürün verir hale geleceğini belirten Yavuz, “Zeytinliğimizin kurulması aşamasında İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu, Aliağa Kent Konseyi, Gülümseyen Kapaklar Engelli Rehabilitasyon Derneği ve Bahçedere Köyü Muhtarlığı ile protokol yaptık. Zeytinlerin hasadından elde edilen gelir, engelli ve hükümlü vatandaşlarımızın meslek edinmelerini sağlayan projelerin finansmanında kullanılacak. Başta İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımız olmak üzere projeye katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlara huzurunuzda teşekkür ediyorum.” dedi.

    SOCAR Türkiye olarak 2010 yılında “5 Yılda 500 Dönüm Orman” hedefi belirlediklerini ve bugüne kadar 3 adet Heydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı’nda 227 dönüm ve Petkim 50. Yıl Zeytinliği’nde 60 dönüm alanı ağaçlandırdıklarını kaydeden Kenan Yavuz, 29 Mayıs 2014 tarihinde STAR Rafinerisi’nin Aliağa-Güzelhisar’daki 228 dönümlük döküm sahasının ağaçlandırılması ile toplamda 515 dönümlük alanda ağaçlandırma çalışmasını tamamlayacaklarını, 2015 yılı için belirledikleri hedefe bu yıl içinde ulaşacaklarını ifade etti. Yavuz, SOCAR Türkiye’ye en büyük doğrudan yatırım yapan şirketi olduğunu, Petkim Yarımadası’nda yapılan yatırımlar ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) yatırımı ile birlikte toplamda 20 Milyar Dolarlık bir yatırıma imza atacaklarını dile getirdi.

    STAR Rafinerisi’nin 2017 yılı sonunda devreye alınacağı bilgisini veren Yavuz, finansman maliyeti ile birlikte 5.7 milyar dolara mal olacak yatırımın, Petkim ve petrokimyanın sektörünün ayakta kalmasını sağlayacağını vurguladı. Yavuz, sadece rafineri yatırımının Türkiye’nin cari açığını her yıl 2.5 milyar dolar azaltacağına işaret etti.

    PROJEYLE SADECE ZEYTİN AĞAÇLARI DEĞİL BİRÇOK İNSAN KURTULACAK

    İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru da, Ceza İnfaz Kurumları’nın hükümlü veya tutuklu olarak adlandırılan insanların, suç psikolojisinden arındırılarak normal bir birey halinde topluma yeniden dönme yeri olduğunu belirtti. Doğru, “Bu çerçevede bugün birçok çalışma gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalara bir örnek olan Petkim 50. Yıl Zeytinliği’nde hükümlüler çalışacaklar, sosyal güvenlikleri yapılacak ve bir meslek sahibi olacaklar. Bu projenin hayata geçmesiyle yalnızca zeytin ağaçlarını değil aynı zamanda birçok insanı da kurtarmış oluyoruz. Böylesi bir projeye katkıda bulunan tüm kurumlara şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

    Konuşmaların ardından SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) Kenan Yavuz, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ve Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk’ün katılımıyla plaket töreni düzenlendi.

    Plaketleri takdiminin ardından zeytinlik alanına getirilen zeytin ağaçlarının dikimi gerçekleştirildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×