Pervin Buldan: Bu Fırsat Barış İçin Elimize Geçen Son Fırsat

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, PKK'ya silah bırakma çağrısı yapılmasına ilişkin, bunun barışın sağlanması için son fırsat olduğunu söyledi.

Pervin Buldan: Bu Fırsat Barış İçin Elimize Geçen Son Fırsat
03 Mart 2015 Salı 21:24

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Iğdır'da düzenlenen tebrik mitingine katıldı. Burada 'silahsızlanma' çağrısına ait izahatlarda bulunan Buldan, 'Hükümet yetkililerine davet yapıyoruz. Bu elimize geçen son bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için yapılması gereken şeyler var. Hızla izleme kurulunu oluşturup, bu kurulla heyetimizi adaya gönderip sayın Öcalan ile maddeler üstündeki tyükselişmaları başlatmaktır.' dedi.

'HDP'NİN BARAJ ALTINDA KALMASINI İSTİYORLAR'

Buldan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Iğdır'da düzenlenen tebrik mitinginde yaptığı konuşmada, öteki siyasal partilerin umumi seçimlerde HDP'nin baraj altında kalmasını istediğini söyledi.

'YÜZDE 10 VIZ GELİR TIRIS GİDER'

Kadınların mücadelesiyle seçim barajını aşacaklarını vurgulayan Buldan, 'Açıkça anlatım ediyorum yüzde 10 vız gelir tırıs gider. Şu anda yüzde 15 sıralarında ilerliyoruz. Diğer partiler, HDP'nin barajı aşmasından korkuyorlar. O korkudan ötürü umumi başkanımız Selahattin Demirtaş konusunda karalama kampanyası yapıyorlar' dedi.

Buldan, partilerindeki hepimizin çözümün ve barışın gelmesi için savaş ettiğini aktardı.

'ŞU ANDA SÜRECİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL AKP HÜKÜMETİ'

Hükümet yetkililerinin Selahattin Demirtaş ile ilgili sözlerini anımsatan Buldan, 'Şu anda sürecin önündeki en kocaman engel, AKP hükümeti, onun temsilcileri, bakanları ve milletvekilleridir. Sayın Bülent Arınç, sürecin önünde en kocaman engeldir. Söylemleriyle, tarzıyla, üslubuyla süreci tehlikeye sokanlardan birisidir. Biz sayın Demirtaş ile bu ülkeye barışın gelmesi için, özgürlüklerin, kardeşliğin gelmesi için savaş ediyoruz. O ne diyorsa biz de aynısını buradan söylüyoruz' diye konuştu.

Buldan, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meydanlarda 400 mebus ve başkanlık sistemini getirmek istediğini kaydetti.

AK Parti'nin bu sayıya ulaşamayacağını savunan Buldan, HDP'nin yüzde 15 sıralarında oy alacağını ve en az 100 adet milletvekilini de meclise göndereceğini dile getirdi.

'ELİMİZE GEÇEN SON BİR FIRSAT'

Buldan, sulh ve müzakere sürecinin devam ettiğini ve 28 Şubat'ta ciddi bir toplantı yaptıklarını anlatım etti. Bu toplantının önemini hepimizin fazla fazla iyi bilmesi gerektiğini belirten Buldan, görüşülen 10 maddelik taslağın maniple edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Taslakta yer saha maddelerin tyükselişılması gerektiğini kaydeden Buldan, şöyle devam etti:

'Buradan hükümet yetkililerine davet yapıyoruz. Bu elimize geçen son bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için yapılması gereken şeyler var. Hızla izleme kurulunu oluşturup, bu kurulla heyetimizi adaya gönderip sayın Öcalan ile maddeler üstündeki tyükselişmaları başlatmaktır. Bu tyükselişmaların başlaması, müzakerelere geçildiğini gösterir. Bu fazla fazla zor bir şey değil. İzleme kuruluyla en kısa vakitte adaya gidip maddeleri tyükselişarak müzakereye geçiş tarihini belirlememiz lazım.'

'TÜRKİYE ARTIK YENİ BİR TÜRKİYE OLACAK'

Maddeler üstünde mutabakat sağlanmasıyla Türkiye'nin yeni bir vaziyet alacağını vurgulayan Buldan, şunları söyledi:

'Türkiye bundan sonra yeni bir Türkiye olacak. Türkiye'de bundan sonra herkes eşit ve hür olacak. Herkes kendi esas dilinde eğitim görecek. İnsanlar, kendini nasıl hissediyorsa öyle yaşayacak. Kendi diliyle kendi kültürüyle yaşama olanağına sahip olacak. Bunları da anayasa değişikliğiyle yaşama geçirmenin önü açılacaktır.

Gençlerimizin toprağın altına girmesini istemiyoruz. Ne bir askerin, ne bir polisin, ne de bir gerillanın cenazesinin bu ülkeye, bu coğrafyaya gelmesini asla ve asla istemiyoruz. Bunun için yolumuz açık olsun. Hep ortak sulh için savaş etmeye, eşitlik için, özgürlük için savaş etmeye devam edeceğiz. Önümüze çıkacak bulunan barikatları teker teker kıracağız. Barış hiç bir mani tanımayacaktır. Bu ülkeye barış, en kısa vakitte gelecektir.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×