Patates tezgahdan kalktı

Sebze ve meyve fiyatlarında sürpriz gelişmeler yaşanırken mutfakların vazgeçilmezi patates, diğer sebze ve meyve fiyatlarını solladı.

Patates tezgahdan kalktı
16 Ocak 2014 Perşembe 15:08

Sebze ve meyve fiyatlarında sürpriz gelişmeler yaşanırken mutfakların vazgeçilmezi patates, diğer sebze ve meyve fiyatlarını solladı. “Çok pahalı, yiyemeyiz” diyen vatandaş, patatese rağbet göstermeyince, patates tezgahlardan kaldırıldı.

Palandöken ilçesi sınırlarında her Salı kurulan Halk Pazarı’nda sadece bir esnafın tezgahında patates görüldü. Patates fiyatının pahalı olmasından dolayı vatandaşın ilgi göstermediğini ifade eden pazarcı esnafı, “Elimizde kalır korkusuyla patates getiremiyoruz.” dedi. Pazar esnafı getirdikleri patatesin satılmadığından dolayı çöpe gitmesi sebebiyle zarar ettiklerini, bu yüzden patates satışı yapmadıklarını dile getirdi. Esnaflar, “Korkumuzdan patates getiremiyoruz. Patates fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaş patates almıyor. Rağbet görmeyince tezgahlarımızda da yer almıyor. Buradaki esnaftan hiç kimse parasını sokağa atmaz. Kaldı ki zor şartlarda soğukta donuyor, zor para kazanıyoruz. Patatesin kilosu 3 TL’den satılıyor, dolayısıyla alıcı bulamıyoruz. Geçen yıl biz patatesi çuvalla satıyorduk. Şimdi vatandaş patates alamıyor. İnşallah bu gidişin sonu hayırlı olur.“ şeklinde konuştular.

Her pazara çıktığında 5 kilo patates aldığını ifade eden Mehmet Sarı ise fiyatların yükselmesinin ardından ancak 1 kilo alabildiğini söyledi. Patatesin mutfağın vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Sarı, "Muzla hemen hemen aynı fiyata geldi. Eskiden pazarda birçok tablada patates bulunurdu. Şimdi koca pazarda sadece 1 kişi patates satıyor. Vatandaş pahalı olduğu için almayınca pazarcılar da ürün getirmez oldu. Bugünlerde patates yemek lükse kaçıyor. Patatesin kilosu el yakıyor." dedi. CİHAN

Patates tezgahdan kalktı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×