Partikül kirliliğinde Stuttgart ilk sırada

Sanayi ve endüstri şehri olan Stuttgart’ta trafiğin de yoğun olması ile birlikte hava kirliliği her geçen yıl daha da artıyor.

Partikül kirliliğinde Stuttgart ilk sırada
16 Nisan 2014 Çarşamba 19:28

Sanayi ve endüstri şehri olan Stuttgart’ta trafiğin de yoğun olması ile birlikte hava kirliliği her geçen yıl daha da artıyor. Son yapılan istatistiklere göre Stuttgart Almanya’daki eyalet başkentleri arasında partikül kirliliği konusunda ilk sırada yer aldı.

Şehrin önemli kavşak noktalarından biri olan Neckartor mevkiinde Mart ayı ortasına kadar yapılan ölçümlerde partikül kirliliğinde 1 metreküp havada 50 mikrogram olması gereken üst sınırın aşıldığı tespit edildi. Ayrıca eyaletteki Kehl, Aalen, Schwäbisch Hall ve Ludwigsburg gibi şehirlerde de üst sınırı geçen ölçümler yapıldı.

Bu tespitlere göre Stuttgart Berlin’in hemen önüne geçerek partikül kirliliğinde ilk sıraya yerleşti. Stuttgart İklim İdaresi Şefi Ulrich Reuter hava durumundaki sık değişikliklerin, yağış azlığının kirlilikte etkili olduğunu belirtti. Mevcut tablonun ardından Stuttgart’a daha az araç girmesi, şehir içinde hız limitinin düşürülmesi, elektrikli araç ve bisiklet kullanımı için teşvikler yeniden gündeme gelmeye başladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×