Paralel yönetim atadı! Vurguna devam etti

Rüşvetten tutuklu eski THK Başkanı, üniversiteye paralel yönetim atadı. Banka talimatıyla kurumun elini kolunu bağladı.

Paralel yönetim atadı! Vurguna devam etti
26 Mart 2015 Perşembe 10:53

Rüşvet iddiasıyla tutuklanan eski Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı emekli Tümgeneral Osman Yıldırım’ın cezaevinde tekrardan faaliyete geçtiği ortaya çıktı.

Yıldırım geçen ekim ayında THK’ya tahsil edilen 6 helikopter ihalesinde bir şirkete ‘aracılık hizmeti’ altında nakit aktardığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Milliyet’in edindiği bilgiye kıyasla 5 aydır cezaevinde bulunan Yıldırım, THK üniversitesi ile Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı şirketlerinde etken hale geldi. Mevcut, mütevelli heyet ve rektörü tanımayarak yeni heyet ve rektör atayan THK vakfı, 3 bin öğrencinin eğitim aldığı üniversiteye “paralel yönetim” getirdi. Vakıf senetleri düzenlenirken yasal kuralların peşinden dolanan Yıldırım’ın, kendisini 2020’ye kadar vakıf başkanı şekilde tutacak ve akrabaları Nusret Şimşek ile Ferhat Bayrak’ı THK Vakfı mütevelli heyet üyesi şekilde belirleyen maddeleri ilave ederek koltuk ve makamını garantiye aldığı söylendi. Yıldırım, 4 Şubat’ta THK Üniversitesi’ne bir ova yazarak, Altınova Havacılık Meslek Yüksek Okulu’nda serketerlik oluşturan kardeşi İbrahim Yıldırım’ı başdanışmanı şekilde atadı. Yeni mütevelli heyet üyeleri içinde ilkokul ve rüştiye mezunlarının bulunması da dikkat çekti.

ODACILIK YAPIYOR

Yeni mütevelli heyette yer sektör Sadık Karayel’in rüştiye mezunu olması ve halen bir belediyede “odacı” şekilde vazife yapıyor olması da dikkati çekti. Yıldırım’ın cezaevinden, avukatı ve THK Kayseri eski Şube Başkanı Avukat Erhan Eğilmez vasıtasıyla dışarıdaki işleri yönetmeye çalıştığı ve akrabalarının kurumdan aylık almaya devam etmesi için iş verdiği iddia edildi. Yıldırım’ın hapishaneden talimatla kayınbiraderi Nusret Şimşek ve yeğeni Ferhat Bayrak’ı kullandığı söyleniyor. Yıldırım’ın oğulları, kızları, gelinleri, damatları ve akrabalarının THK’da, THK Havacılık Vakfı’na bağlı şirketlerde ve THK Üniversitesi’nde müthiş maaşlarla çalıştığı iddia edildi.

CEZAEVİNDEN İMZA

THK Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı şekilde verdiği vekaleti de iptal eden Yıldırım, üniversiteye yazdığı yazıda “Bundan sonra mütevelli heyet başkanının yetkisinde bulunan bütün yazılar, üniversite avukatları sebebi ile bana imzaya getirilecektir. Mütevelli heyet başkanı ben Osman Yıldırım’ın imzalamadığı hiç bir ova (akademik konular hariç) devletin kurumlarına gönderilmeyecektir. Vekâlet verdiğim devirde yapılan idari işler ile alakalı bana bilgi verilecek; yasalara, yönetmeliğe müsait olmayan muamele ve icraatlar meselesinde tarafımdan değerlendirmeler yapıldıktan sonra avukatlarımla ortak yasal işlemek başlatılacaktır” dedi.

Vakıfla anlaşmalı bir bankaya da ova yazan Yıldırım, “THK Üniversitesi mütevelli heyet başkanıyım. THK Üniversitesi’nin hiç bir ödemesi benim imzam yapılmaksızın ödenmeyecektir” dedi. Yıldırım’ın bu hamlesiyle THK vakfı ve bağlı firmalar iş göremez bir hale geldi.

YENİ YÖNETİM BEKLEMEDE

Personel aylığı ödemesi yapmak için çoklukla kredi çeken Yıldırım’ın bir bankadan 80 milyon liralık krediyi libor +6.29 benzeri fazla fazla ağır faizle aldığı söylendi. Kredinin 1 milyon liralık yönünü prim şekilde kendisinin de dahil bulunduğu bir takım çalışanlara dağıttığı öğrenildi.
THK’nın yeni başkanı Vacit Öktem de henüz ortaya çıkmamış yolsuzlukları çözmek için Yıldırım’ın vakıf ve üniversite üstündeki etkisinin kırılmasını bekliyor.

DÖNEMİNDE 800 MİLYON TL ZARAR

Yıldırım göreve geldiğinde müessese kasasında 45 milyon lira vardı. Yıldırım çağında kasa sıfırlandı ve 800 milyon lira da borçlanıldı. 2014 yılı için kendisine 124 bin lira prim verici Yıldırım’ın, bir takım personele de 114 bin liraya varan primler dağıttığı söylendi. Yıldırım’ın vakfa bağlı 13 şirketi yakınları vasıtası ile denetim altına aldığı ve şirketlerde kendisini çalışan şekilde gösterip yüklü  maaş aldığını öne devam eden Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı, THK’ya yazdığı yazıyla, Yıldırım’ın görevlerine son verildiğini ve SGK çıkışlarını yaptığını bildirdi.

THK Vakfı’nda yapılan seçimlere hapiste bulunan Yıldrım’ın müdahale ettiği de iddialar içinde yer alıyor.

THK Vakfı yönetiminde bulunanlar arasında, Yıldırım’ın kız kardeşi Semra Şimşek’in benzeri Nusret Şimşek, Yıldırım’ın yeğeni Ferhat Bayrak ve gene Yıldırım’ın arkadaşı Erkan Karaarslan’ın olması da kurumdaki aile yapılanmasının bir örneğini gösteriyor. İmzaların, Yıldırım’ın yerine kayınbiraderi Nusret Şimşek’in attığı ve bunun usulsüz bir uygulama bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×