Palandöken: Mağazalarda gerçekten indirim var mı anlamak mümkün değil

Bir şeyler satın alma düşüncesini sürekli zihninin bir köşesinde canlı tutanlar, vitrinlerdeki 'indirim' yazılarının dayanılmaz çekim gücüne kaptırıverebiliyor.

Palandöken: Mağazalarda gerçekten indirim var mı anlamak mümkün değil
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:23

Bir şeyler satın alma düşüncesini sürekli zihninin bir köşesinde canlı tutanlar, vitrinlerdeki 'indirim' yazılarının dayanılmaz çekim gücüne kaptırıverebiliyor. Moral Dünyası Dergisi ocak ayında alışveriş çılgınlığını ele aldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketiciyi yanıltmaya yönelik indirimli satış uygulamalarına çekidüzen getirilmesi gerektiğini savundu. Palandöken, "Gerçekten indirim var mı anlamak mümkün değil. Kimisi rakamları, kimisi şekilleri ve sembolleri dikkat çekebilmek amacıyla kullanıyor." dedi.

İndirimlerin birer tuzak haline dönüştüğünü ifade eden Palandöken, bazı mağaza sahiplerinin haksız kazanç elde ettiklerini söyledi. TESK Başkanı, "İndirim yapıyoruz diyerek bir çeşide ya da fason kalitesiz bir mala yüzde 70 indirim gösterip, müşteriyi dükkâna çekip, beğendiğiniz bir mala ise ’sezon ürünü veya o bölümde indirim yok‘ diyerek halkımız yanıltılmaktadır. Ben buna ‘tuzak mal’ diyorum. Şişirilmiş etiketlerden birinci ürüne yüzde 50, ikinci ürüne yüzde 30 indirim diyerek gerçekte yüzde 10 ila 20 arasında bir indirim uygulanmaktadır. İndirim cambazlığı yapılarak halkımızın sırtından haksız kazanç sağlanmaktadır." yorumunu yaptı.

Tüketici olarak indirim tuzaklarına karşı çok dikkatli olmanın şart olduğunu aktaran Palandöken, "Bunun en kestirme ve güvenli yolu, indirim uygulamasının arkasını iyi okuyabilmek. Bunun için de almak istediğimiz ürünün diğer mağaza ve satış yerlerindeki fiyatlarını karşılaştırmamız gerekiyor. Bu bilinçli davranışı zamana yaymak ise bize aldanmama noktasında daha büyük avantajlar sağlayabilir." şeklinde konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×