Pakistan'da kanlı okul baskını!

Pakistan'ın Peşaver kentinde Taliban tarafından düzenlenen en kanlı saldırılarından biri olarak gösterilen okul saldırısında, 132'si öğrenci, 9'u öğretmen olmak üzere 141 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan'da kanlı okul baskını!
17 Aralık 2014 Çarşamba 10:07

Pakistan'da sabah saatlerinde ordu yönetiminde olan 500 öğrencinin bulunduğu okula giren silahlı saldırganlar, öğrencileri rehin aldı. Güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonda çatışma yaşandı. Saldırıda 132'si öğrenci, 9'u öğretmen olmak üzere 141 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 
 
Hattak, güvenlik güçleriyle militanlar arasında çıkan çatışmada 3 teröristin de öldürüldüğünü kaydetti. Öte yandan saldırıda ölü sayısının artması üzerine programlarını değiştiren Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif, okul baskının ardından bölgeye hareket etti.
 
3 GÜNLÜK YAS
 
Peşaver kentinin bağlı olduğu Hayber Paktunhva eyalet yönetimi de 3 günlük yas ilan etti. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de bu olayı "ulusal trajedi" nitelendirerek, "son terörist ölene kadar savaşın devam edeceğini" vurguladı. Şerif, Kuzey Veziristan'da Taliban militanlarına karşı yürütülen askeri operasyonların da devam edeceğini söyledi.
 
Operasyonun devam ettiği okulda art arda patlamalar duyulurken, güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında çatışmalar sürdü. Hayber Paktunhva eyaleti hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, Taliban militanları tarafından basılan okulda 126 kişinin hayatını kaybettiği, 122 kişinin yaralandığı bildirildi.
 
SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ
 
Saldırıyı üstlenen Pakistan Taliban örgütünün sözcüsü Muhammed Horasani de "üzerlerinde bomba bulunan 6 üyelerinin okula girerek saldırı düzenlediğini" söyleyerek, saldırıyı "hükümet tarafından öldürülen Taliban üyelerinin intikamını almak için yaptıklarını" belirtti.
 
Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han da başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, yaşanan terör olayını en güçlü şekilde kınadıklarını söyledi. "Kalplerimiz, yakınlarını kaybedenlerle birlikte" diyen Han, hükümete karşı düzenlemeyi planladıkları gösteriyi iptal ettiklerini bildirdi. İmran Han, daha sonra Peşaver'e hareket etti.
 
Pakistan Ordu Sözcüsü Tüm General Asıf Selim Bacva, devam eden operasyonda öldürülen terörist sayısının 5'e çıktığını açıkladı. Saldırıda ölü sayısı 126'ya, yaralı sayısı ise122'ye çıktı.
 
Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ise baskını şiddetli şekilde kınayarak, "masum insanları öldürmek için korkakça saldırı düzenleyenlerin sadece Pakistan'ın değil insanlığın da düşmanı olduğunu" söyledi.
 
960 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ
Operasyonun tamamlanmasıyla bir basın toplantısı düzenleyen Ordu Sözcüsü Asıf Selim Bavca, güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonun tamamlandığını belirterek, operasyonda 960 kişinin tahliye edildiğini söyledi.
 
BİLANÇO NETLEŞTİ
Okul baskınında 132'si öğrenci, 9'u öğretmen olmak üzere 141 kişinin öldüğünü ifade eden Bavca, operasyonda 6 teröristin de öldürüldüğünü kaydetti. Bavca, 121 öğrenci ve 7 komandonun yaralandığını belirtti.
 
DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Pakistan'da düzenlenen ve çok sayıda öğrencinin hayatına mal olan terör saldırısından sonra, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i telefonla arayarak derin üzüntülerini ifade etti.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan Başbakanı Şerif'in Ulusal Güvenlik ve Dışişleri Danışmanı Aziz'e taziye ve başsağlığı dileklerini iletti. Dışişleri Bakanlığı da ayrıca yaptığı açıklamada terör saldırısını şiddetle kınadı.
 
Birleşmiş Milletler, Pakistan'daki saldırıyı şiddetle kınadı. BM Pakistan Koordinatörü Timo Pakala, Peşaver'deki okula düzenlenen saldırıyla ilgili başkent İslamabad'da yaptığı açıklamada, "Masum çocuklara yönelik barbarca saldırıyı şiddetle kınıyoruz" dedi.
 
ABD Başkanı Barack Obama, Pakistan'ın Peşaver kentinde bir okula düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Peşaver kentinde bir okula düzenlenen terör saldırısından dolayı Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e taziye mesajı gönderdi.
 
Pakistan'da kız çocuklarının eğitimini savunduğu için 2012'de Taliban tarafından başından vurulan Pakistanlı Malala Yusufzay, Taliban'ın Peşaver kentindeki okula düzenlediği baskını kınadı.
 
MALALA: ZALİM VE KORKAKÇA
Nobel ödüllü 17 yaşındaki Malala, "bu saçma ve acımasız terör eyleminden dolayı çok üzgün" olduğunu vurguladı. Okullardaki masum çocukların böyle bir dehşet sahnesinde yeri olmadığını belirten Malala, "Bu zalim ve korkakça eylemleri kınıyorum" ifadesini kullandı.
 
Pakistan Silahlı Kuvvetleri ve hükümetinin çabalarının takdire şayan olduğuna işaret eden Malala, "Ben ve dünya genelinde milyonlar, bu çocukların, kardeşlerimin yasını tutuyor ama asla mağlubiyete uğramayacağız" dedi.
 
İngiltere Başbakanı David Cameron da sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabında, "Pakistan'dan gelen haber , derinden sarsıcı. Çocukların sadece okula gittikleri için öldürülmesi korkunç" diye yazdı.
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise Peşaver'de sabah saatlerinde askerin yönettiği, asker ve sivil memurların çocuklarının bulunduğu okula düzenlenen baskını kınayarak, "Hiçbir şey okula giden çocukların böyle korkunç bir saldırıya maruz kalmasını haklı çıkaramaz" dedi.
 
Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise uluslararası toplumu Taliban'ın düzenlediği baskını kınamaya çağırdı. Modi, baskını "alçakça bir terörist saldırı" şeklinde tanımlayarak, masum insanların vahşice katledildiği saldırı karşısında konuşmanın anlamsız olduğunu kaydetti.
 
Afganistan Devlet Başkanı Mohammad Eşref Gani de saldırıyı kınayarak, saldırının insanlık dışı olduğunu ifade etti.
 
AA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×