Özkan'ın avukatı: Hakimler sadece vicdanıyla karar verdi

Ergenekon davasında tahliye kararı verilen Tuncay Özkan’ın avukatı, kararı veren hakimlerin vicdanlarına göre karar verdiklerini, bunun için başka hiçbir şey aramadıklarını belirtti.

Özkan'ın avukatı: Hakimler sadece vicdanıyla karar verdi
10 Mart 2014 Pazartesi 17:03

Ergenekon davasında tahliye kararı verilen Tuncay Özkan’ın avukatı, kararı veren hakimlerin vicdanlarına göre karar verdiklerini, bunun için başka hiçbir şey aramadıklarını belirtti.

İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş’ın tahliyesine karar verdi. Kararın ardından açıklama yapan Özkan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, uzun zamandır bekledikleri kararın bugün adil, tarafsız, bağımsız yargılama yapan ve gerçek Türk hakimlerinin görev aldığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alındığını söyledi.

Ersöz, "Gazeteci Tuncay Özkan Eylül 2008'den beri sadece gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklu bulunmaktaydı. Tuncay Özkan bugün 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla tekrar özgürlüğüne kavuştu. 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bir şekilde, hakkındaki delil durumu yetersiz olmasına karşın özgürlüğü kısıtlanmış olan, tırnak içerisinde halkımızın artık tabir ettiği şekliyle tutsak olarak tutulan gazeteci Tuncay Özkan, bugün tekrar özgürlüğüne kavuşuyor.” dedi.

Tuncay Özkan’ı hukuka aykırı olarak gözaltına alan ve soruşturmayı yürüten polis ve savcıların şu anda başka illerde olduğunu belirten Ersöz, “O kararı veren hakimlerin görevleri yapılan yasa değişikliğiyle tamamen ortadan kaldırılmış durumda.” diye konuştu.

Ersöz, “Sadece gazetecilik faaliyetleri nedeniyle içeride bulunan, sanal bir örgütün üyesi olmakla, yöneticisi olmakla suçlanan Tuncay Özkan, salt gazetecilik faaliyetleri nedeniyle içerideydi. Ve bugün Türkiye'de hakimler var diyebileceğimiz bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Silivri'de ki yargılamalar, bu ülkenin yüz karası, bu ülkedeki hukuk sisteminin çürümüş olduğunu gösteren karar ve uygulamalara imza attı 5 sene içerisinde. Ancak bugün Çağlayan Adliyesi'ne geldiğimizde vicdanlarına göre karar veren başka bunun için hiçbir şey aramayan hakimlerle karşılaştık. Onların bakışları, onların davranışları, onların kaleme dökmüş oldukları karar bile Silivri'dekilerden çok daha farklı.” ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×