Özelleştirme karşıtı işçilerin Ankara'ya gitmesine izin verilmedi

Tes-İş ve Maden-İş'e üye çok sayıda işçi ve aile fertleri, Ankara'ya gitmek üzere akşam saatlerinde Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santral önünde toplandı.

Özelleştirme karşıtı işçilerin Ankara'ya gitmesine izin verilmedi
24 Ocak 2014 Cuma 15:03

Tes-İş ve Maden-İş'e üye çok sayıda işçi ve aile fertleri, Ankara'ya gitmek üzere akşam saatlerinde Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santral önünde toplandı. Buradan yürüyüşe geçen grubu, bazı sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi uğurladı. Özelleştirme karşıtı sloganlar atarak yaklaşık 3 kilometre yürüyen işçiler, ilçe merkezindeki Madenci heykeline ulaştı.

Tes-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, burada yaptığı konuşmada, "Kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. 7 Ekim'de 200 kişiyle yola çıktık, şimdi 2 bin kişi, bir dahaki sefere gerekirse 20 bin kişi yürüyeceğiz. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız ve ülkemiz için buna izin vermeyeceğiz. Gemileri yaktık, geri dönüş yok, ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız." dedi. Özelleştirme İdaresi'nin ihaleler için son teklif verme süresini uzattığına işaret eden Erçelik, ertelemelerin işçileri durduramayacağını ancak özelleştirmenin iptal edilmesi durumunda eylemlerinden vazgeçeceklerini söyledi.

Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise ihale ertelemesinin, direniş ve mücadelelerinin önüne geçme amacı taşıdığını iddia ederek, "Kömürün karası, bahtımızın karası olmasın diye gidiyoruz Ankara’ya. Kömürün karası, Türkiye’nin yüz karası olmasın diye gidiyoruz Ankara’ya. Siyasi iktidarı son kez uyarıyoruz, eğer bizim mücadelemize kulak vermeyip iki ay sonra bu santrallerin ihalelerini iptal etmedikleri takdirde Ankara’dan gelmemek üzere gideceğiz Ankara’ya. Buradan dost düşman herkes bilsin." şeklinde konuştu.

Ardından işçiler, kendilerine desteğe gelenlerle yaklaşık 10 kilometre yürüdükten sonra otobüslere binerek Ankara’ya hareket etti. Güvenlik güçleri, işçiler ve beraberindekilerin yolculuk yaptığı 35 otobüsü, Muğla-Aydın karayolunun Kavaklıdere Kavşağı’nda kimlik kontrolü ve arama yapma gerekçesiyle durdurdu. Bu sırada Tes-İş ve Maden-İş yöneticileriyle güvenlik güçleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Otobüslerin geçişine izin verilmeyince inen işçiler, karayolunu trafiğe kapatarak oturma eylemine başladı. Bazı işçilerin, TOMA’ların önüne yattığı gözlendi. Güvenlik güçlerinin uygulamasına tepki gösteren eylemci işçiler, Muğla-Aydın karayolunu kademeli olarak yaklaşık 6 saat boyunca trafiğe kapattı ve oturma eylemi yaptı. Bir iki saat boyunca yolun iki şeridini kapatan işçiler, sadece cankurtaranların geçişine izin verdiler. İki saatte bir yolu ulaşıma açan işçiler, trafikte beklemek zorunda kalan sürücülere de eylemleri hakkında açıklama yaptı. İşçiler, otobüslerle Ankara’ya yolculuk yapılmasına izin verilmemesi üzerine tepki amacıyla yaklaşık 30 kilometre yürüyerek Muğla’ya ulaştı güvenlik güçlerinin uygulamalarını protesto etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×