Özel Çağlayan Murat Lisesi dünya okulu statüsü kazandı

Şanlıurfa Özel Çağlayan Murat Liseleri Uluslararası Bakalorya Diploması (UBDP) alarak dünya okulu statüsünü kazandı.

Özel Çağlayan Murat Lisesi dünya okulu statüsü kazandı
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:45

Şanlıurfa Özel Çağlayan Murat Liseleri Uluslararası Bakalorya Diploması (UBDP) alarak dünya okulu statüsünü kazandı. Böylece okul öğrencileri dünyanın en iyi üniversitelerine sınavsız ve burslu geçiş hakkı kazandı. Türkiye’de yaklaşık 25 okulun aldığı bu diplomayı Doğu ve Güneydoğu’da alan tek okul Çağlayan Murat Lisesi oldu. Murat Liseleri artık dünya okulu oldu.

Şanlıurfa’da faaliyet yürüten Çağlayan Murat Lisesi, yaklaşık 2 yıl önce Uluslararası Bakalorya Diploma Programına (UBDP) başvurup iki yıllık süre zarfında tüm testlerden başarıyla geçti. Okul öğretmenleri Almanya, İrlanda, Belçika ve İsviçre gibi birçok ülkede ilgili eğitim ve seminerlerini tamamladı. Programın İsviçre merkezli danışma merkezinin son olarak okulda yürüttüğü teftişten başarılı bir şekilde geçen Murat Lisesi UBDP diplomasını hak kazandı. Bu diploma dünyanın en prestijli 3 bini aşkın üniversite tarafından kabul görüyor. Dünya genelinde 141 ülkede 3 bin 143 okulun girdiği Uluslararası Bakalorya programı kervanına Murat Liseleri de katıldı. Doğu ve Güneydoğu’da bu diplomayı hak kazanan tek okul olma özelliğini kazanan Murat Koleji'nin öğrencilerine dünyanın en prestijli üniversitelerinin kapıları açıldı. Böylece Murat Liselerinin bu programından geçen öğrencileri 3 bini aşkın üniversiteye sınavsız ve burslu geçebilecek. Bilim olimpiyatlarından aldığı başarı ile dikkatleri üzerine toplayan lise, aldığı bu diploma ile de başarısını perçinledi.

Okulun aldığı diplomanın prestijlerine prestij kattığını vurgulayan Çağlayan Murat Liseleri Müdürü Ahmet Arslan, bu diplomayı Doğu ve Güneydoğu’da alan tek okul olduklarının altını çizdi. Diploma ile okullarının dünya çapında tanınan bir okul olduğunu aktaran Arslan, bunun gurur verici olduğunu ifade etti. Bu yıl 12 öğrencilik bir sınıfla programa katılacaklarını dile getiren Müdür Ahmet Arslan, UBDP’ın çok ağır bir program olduğunu söyleyerek ilk yıl tek sınıfla katılacaklarını belirtti. Çok zengin bir eğitim programı ile öğrencilerin eğitileceğini dile getiren Müdür Arslan, “Bu programa katılan öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının yanı sıra çok zenginleştirilmiş bir eğitim görecekler. Bu zor bir programdır. Öğrencilerin bu programdan başarılı olmaları için İngilizceyi çok iyi bilmeleri gerekiyor. Bu nedenle ilk başta tek sınıfla katılacağız. İlerleyen yıllarda talep doğrultusunda bu sayıyı arttıracağız.” ifadelerini kullandı. CİHAN

Özel Çağlayan Murat Lisesi dünya okulu statüsü kazandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×