Oylar eşit çıktı, muhtar kurayla belirlendi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir köyde muhtar adayı kuzenlerin oyları eşit çıkınca kazanan kurayla belirlendi.

Oylar eşit çıktı, muhtar kurayla belirlendi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bir köyde muhtar adayı kuzenlerin oyları eşit çıkınca kazanan kurayla belirlendi.

30 Mart Pazar günü yapılan seçimlerde Ereğli'ye bağlı Kızılca köyünde 5 kişi muhtarlık için aday oldu. Mevcut muhtar Ercan Er 86, İbrahim Demircan 85, Zeki Yazıcı 47, amca çocukları Ekrem Bozkurt ile Hüseyin Bozkurt 90’ar oy aldı. Ekrem Bozkurt ve Hüseyin Bozkurt, seçim kurulunda bir araya gelerek itirazda bulundu. İki kuzenin yaptıkları itirazlar kabul edildi. Seçim kurulu tarafından oylar yeniden sayıldı. Yeni yapılan sayımda da oy sonuçlarında değişiklik olmayınca kura çekimine karar verildi. Ancak iki kuzen bu karara da itiraz ederek “Biz kura ile muhtar seçilmek istemiyoruz. Muhtarlık seçimlerinin yenilenmesini istiyoruz.” talebinde bulundu.

Seçim komisyonu yasanın açık olduğunu belirterek, kuranın çekilerek içlerinden birinin muhtar olarak belirleneceğini, belirlenen kişinin istifa etmesi durumunda ilk genel seçimlere kadar 1. azanın köyde muhtarlık görevini yürüteceğini ve 2015 milletvekili seçimlerinde ancak muhtarlık seçimlerinin yapılabileceğini bildirdi. Bunun üzerine İlçe Seçim Kurulu’ndaki komisyon iki muhtar adayının da ismini ayrı ayrı kâğıtlara yazarak torba içerisinden kura çekti. Kura çekiminde ismi çıkan Ekrem Bozkurt Kızılca köyünün yeni muhtarı oldu.

Kura çekiminde muhtarlığı kaybeden Hüseyin Bozkurt, kuzeni Ekrem Bozkurt’u tebrik ederek ‘hayırlı olsun’ dedi. Ekrem Bozkurt muhtar olarak belirlenmesinin ardından İlçe Seçim Kurulu binası önünde bekleyen köylülerin tebriklerini kabul etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×