Otobüs isteyen TOKİ sakinleri karne töreninden çıkan Vali’nin önünü kesti

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Hamitler Mahallesi’nde bir süredir yaşanan otobüs karmaşası vatandaşları canından bezdirdi.

Otobüs isteyen TOKİ sakinleri karne töreninden çıkan Vali’nin önünü kesti
24 Ocak 2014 Cuma 16:28

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Hamitler Mahallesi’nde bir süredir yaşanan otobüs karmaşası vatandaşları canından bezdirdi. Bir etkinlik için bölgeye gelen Vali Münir Karaloğlu’nun önüne kesen vatandaşlar soruna çözüm bulunmasını istedi.

    Hamitler TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar, yaklaşık 1 ay önce faaliyete başlayan 97 A belediye otobüsünün seferlerinin özel halk otobüsçüleri tarafından engellenmesini Vali Karaloğlu’na şikayet etti. Valinin önünü kesen mahalle sakinleri sıkıntıları şöyle dile getirdi: “Burada sadece 2 otobüsümüz var. 1 Ocak itibari ile terminal otobüsümüz burada seferlere başlamışken, biz şu an anlaşmazlık yüzünden mağdur oluyoruz. Güvenlik açısından diye söyleniyor. BURULAŞ’ın Genel Müdürü ile görüşmemizde bize ‘ben bunu riske edemem mal ve can güvenliği açısından’ deniyor. İkinci eylemi de bir iki gün önce yaşadık. Bir ablamızda içinde iken otobüsün önünü kestiler. Yani bu çok çirkin bir olay. Ya bu olay önce halledilerek buraya sunulmalıydı, yada bizim şuan hakkımızın gasp edilmesini hazmedemiyoruz.”

    Vali Münir Karaloğlu da mahallerinin sarı belediye otobüsü istediğini anladığını belirterek, şöyle konuştu: “Arkadaşlar ben talebenizi anladım, ben daha önce de tarafların ikisi ile de bu konuyu görüştüm. Orada bir anlaşmazlık var sulhla çözülmesi için ben de uğraşıyorum. Ama problemin esas sahibi büyükşehir belediyesi. Büyükşehir belediye başkanımızın da olayla ilgilendiğini biliyorum. İnşallah yakın bir zamanda çözülür.”

    Mahalleli adına açıklamada bulunan Hamitler TOKİ ikinci etap yöneticisi Sinan Yalçın, özel halk otobüsü ile belediye arasında ki anlaşmazlıktan dolayı kendilerinin mağdur olduklarını ifade etti. Yalçın, şunları kaydetti: “Yaklaşık 10 bin nüfusumuz var. 6 yıllık mahalleyiz. BURULAŞ’ın 97 A seferleri olarak otobüs seferi 1 Ocak itibari ile buraya başladı. Ancak hemen akabinde halk otobüsçüleri tarafından ‘buradaki seferler bizim hakkımızdır’ diyerek engellendi. Daha sonra yine BURULAŞ tekrar girişimlerle seferleri başlattı, fakat yine halk otobüsçülerinin engellemesi neticesinde BURULAŞ, güvenlik neticesinde otobüsleri çekti. Şu anda bizler bu hizmetten yararlanamıyoruz. Bizim için bir buçuk saat buradan terminale gitmek ve 3 aktarma ile gitmemiz büyük sorun oluyor. Diğer türlü terminal otobüsünü kullandığımızda ise 25 dakikada terminalde oluyoruz.”

    Mahalleli Aysel Öte ise 97 A terminal otobüsü istediklerini anlatırken şu görüşleri dile getirdi: “Ben 97 A terminal otobüsünün içinde iken terminale giderken otobüsün önü kesilerek taşlandı. O günden bu yana otobüsümüz yok. İki kere de bu böyle engellendi. Terminale gidemiyoruz. Burada bir iki araba değişiyoruz. Yükümüz oluyor, rezil oluyoruz yollarda. Biz gerekirse yeşillerin hepten kalkmasını istiyoruz. Engellilerimiz, sakatlarımız binemiyor. Bebek arabalarını yeşiller almıyor ‘binemezsin’ ‘yasak’ diyor. Yasak diye bir şey var mı? Sakat çocuğu var nasıl gitsin bu?” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×