Otistik çocuklar, kendilerini midilli atına götürecek araç bulamıyor

Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, resmi kurum ve kuruluşlardan ücretsiz servis tahsis edemedikleri için dernek üyesi otistik çocukları midilli atlarının kullanıldığı rehabilitasyon merkezine taşıyamadıklarını söyledi.Palandöken...

Otistik çocuklar, kendilerini midilli atına götürecek araç bulamıyor
04 Temmuz 2014 Cuma 16:08

Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, resmi kurum ve kuruluşlardan ücretsiz servis tahsis edemedikleri için dernek üyesi otistik çocukları midilli atlarının kullanıldığı rehabilitasyon merkezine taşıyamadıklarını söyledi.

Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, derneklerine kayıtlı 234 otistik çocuğun rehabilitasyonu için Dumlu'daki midilli atlarından yararlanmak istediklerini söyledi. Yaşarbaş, otistik çocukların haftanın iki günü Dumlu'ya taşınması için Büyükşehir, ilçe belediyeleri ile resmi kurum ve kuruluşlardan servis talebinde bulunduklarını ifade etti.

Ancak, taleplerine ilgili kurum ve kuruluşların olumsuz cevap verdiğini dile getiren Dernek Başkanı Yaşarbaş, "Erzurum genelinde bin kadar otistik çocuk var. Dernek olarak 234'üne ulaştık. Bu çocukların önemli bir kısmı 18 yaş altında. Otistiklerin tedavisinde önemli yer tutan midilli atlarının rehabilitasyon amaçlı olarak kullanıldığı Dumlu'daki Açık Ceza İnfaz Kurumu'na, çocuklarımızın taşınması için resmi kurum ve kuruluşlar ile büyükşehir ve ilçe belediyelerine başvuruda bulunduk. Kimi yetkililer 'servis veririz, yakıtını siz karşılarsınız' gibi olumsuzluklar sergiledi. Bu çocukların çoğunun ailesi yoksul. Haftanın iki günü otistik çocukların midilli atlarıyla rehabilite edilmesi için şehri yönetenlerden ilgi ve hassasiyet bekliyoruz." dedi.

Kendi çocuğunun da otistik olduğuna dikkat çeken Nazan Yaşarbaş, "Oğlumu kendi imkanlarımla midilli atlarına götürdüm. Komut vermede, algılamada önemli adımlar attı. Benim çocuğum gidebiliyor ama ihtiyaç sahibi dernek üyelerimin çoğu midilli atlarının kullanıldığı rehabilitasyon merkezine gidemiyor." diye konuştu.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen yıl Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bedensel engelli, özürlü ve otistik çocuklara hizmet amaçlı midilli atlarının yer aldığı rehabilitasyon merkezi açılmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×