ÖSYM: Tarih sorularının bazı kitaplardan 'alıntı' olduğu haberleri asılsız

ÖSYM Başkanlığı, geçen hafta sonu gerçekleştirilen 2014-KPSS Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür testinde yer alan tarih sorularının bazı kitaplardan “alıntı” olduğuna dair haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.Konuyla ilgili...

ÖSYM: Tarih sorularının bazı kitaplardan 'alıntı' olduğu haberleri asılsız
08 Temmuz 2014 Salı 17:28

ÖSYM Başkanlığı, geçen hafta sonu gerçekleştirilen 2014-KPSS Lisans Sınavı'nın Genel Yetenek-Genel Kültür testinde yer alan tarih sorularının bazı kitaplardan “alıntı” olduğuna dair haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, gerek sınav öncesi gerek sınav sonrası basılı, görsel ve sosya medyada yer alan 'sınavda çıkacak' ya da 'sınavda çıkmış' sorular olarak iddia edilen tüm haberlerin asılsızdır ve gerçek dışı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “ÖSYM’nin gerçekleştirdiği tüm sınavlarda olduğu gibi, 2014-KPSS Lisans Sınavı'nda da sorular, sınav öncesi ‘kapalı dönem’ olarak tanımlanan ve her türden iletişim bakımından dünyadan izole edilmiş ortamda, sınavda çıkacak soru sayısından çok fazla sayıda sorudan oluşan bir soru havuzundan rastgele biçimde seçilmektedir. Soru havuzu ise hangi sınav için hazırlandığı asla belli olmayan binlerce sorudan oluşur. Bu nedenle, sınavda çıkacak olan soruların sınav öncesinden bilinmesi söz konusu olmadığı gibi sınavda sorulacak soruların rastgelelik dışında bir plan içinde oluşturulması da asla mümkün değildir. Sonuç olarak, basında yer alan iddialar asılsız ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olup, bu türden haberlerle menfaat edinmeyi hedefleyen kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×