Osmangazi Belediyesi kendisiyle yarışıyor

Osmangazi Belediyesi, 5 yılda hayata geçirdiği bin 166 proje ile önemli bir başarıya imza attı.

Osmangazi Belediyesi kendisiyle yarışıyor
31 Aralık 2013 Salı 15:53

Osmangazi Belediyesi, 5 yılda hayata geçirdiği bin 166 proje ile önemli bir başarıya imza attı.

Göreve geldiği tarihte ‘5 Yılda 5 Otopark’, ‘3 Kapalı Pazar Alanı’ sözü veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, hedeflerini ikiye katladı. Dündar, 5 yılda 10 otopark, 7 Pazar alanı ve yaşam merkezi ile spordan sağlığa, eğitimden kültür sanat ve tarihi mirasa sayısız eseri hayata geçirmenin gururu ile 2014 yılını karşılıyor.

Projeler arasında Çarşamba PazarPark, otopark, yaşam alanı ve pazar alanı olarak mimarlara özgürlük sunan bir formda inşa edilerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül aldı. Çarşamba PazarPark’ın yanı sıra Çiftehavuzlar-Fatih, Akpınar, Uluyol, Selimiye –İntizam otoparkları ile Osmangazi’deki trafik yükünü rahatlatan Osmangazi Belediyesi, Yapımı planlanan Mollafenari, Aktarhüssam, Selimiye İntizam, Uluyol, Mollafenari, Kirazlı ve Ebu İshak otoparkları ile de ilçedeki park sorununu büyük ölçüde çözecek.

YAŞAM MERKEZLERİ 7 GÜN HİZMETTE

Çiftehavuzlar–Fatih Yaşam Merkezi ve Akpınar Yaşam Merkezi, farklı mimarisi ve akustik tavanı ile otopark ve pazar alanı olmasının yanı sıra, konser ve çeşitli etkinliklerin de yeni adresi oldu. Çarşamba PazarPark, Çiftehavuzlar–Fatih ve Akpınar Yaşam Merkezleri’nin yanı sıra Soğanlı Kapalı Pazar Alanı, Emek Pazar Alanı, Doğanevler Pazar Alanı, Hamitler Pazar Alanı, Osmangazi’de esnaf ve vatandaşın konforlu alışverişin keyfini yaşadıkları merkezler oldu.

TARİH OSMANGAZİ’DE YAŞIYOR

Osmangazi Belediyesi, tarihi mirasın ayağa kaldırılıp yaşatılması konusunda da örnek çalışmalara imza attı. 145 tarihi eseri Osmangazi’ye kazandıran Başkan Mustafa Dündar, tarihi bölgeyi korumak ve turizmi canlandırmak için de yoğun çalışmalar yürüttü. Sümbüllü Bahçe Konağı, Surüstü Konağı, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde yapılan restorasyonla, Bursa’nın ziynetleri gün yüzüne çıkartıldı. Ulu Çarşı, Nilüfer Köylü Pazarı, Yorgancılar Çarşısı ve tarihi çarşılar, yapılan restorasyon çalışmaları ile yeniden canlanarak geleneksel alışverişin modern yüzü oldu.

PANORAMİK MÜZE İLE TARİH CANLANIYOR

Osmangazi Belediyesi Tarihi Bölgeyi canlandırmak, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu Bursa’ya en büyük kültür hizmetini sunmak amacı ile ‘Panorama Bursa 1326’ tarih müzesi çalışmalarına başladı. Kamberler Tarih Parkı içerisine yapılacak Müze için yoğun kamulaştırmalar yapan Osmangazi Belediyesi, Panoramik müze ile Osmanlı’nın kuruluş gününü resmedecek.

Balmumu heykellerin, minyatürlerin, dönemin düşünürlerinin sözlerinin ve Bursa’nın fethinin üç boyutlu resimlerle anlatılacağı müze, dünyanın ikinci tam panoramik müzesi olacak. ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş kriterler çerçevesinde, Yeşil Bina formunda yapılacak olan ‘Panorama Bursa 1326’, Bursa’da kültür turizmini canlandırırken, aynı zamanda öğrenciler için tarihimizi öğrenebilecekleri bir eğitim merkezi de olacak.

Osmangazi Belediyesi, 5 yıllık sürede mahallelere nefes aldıracak geniş meydan ve parkları da hizmete soktu. Geçen 5 yılda 118 park ve meydanı ilçeye kazandıran Osmangazi Belediyesi, 235 bin 25 metrekare yeşil alan ile Bursa’nın yeşiline can verdi.

1 MİLYON FİDAN
Asırlar boyu adı yeşil ile birlikte anılan Bursa’nın, son yıllarda griye dönen rengini yeniden yeşile çevirmek için harekete geçen Dündar, göreve geldiğinde vaat ettiği 1 milyon fidan sözünü de gerçekleştirdi.

‘Sporla Gelişen Bursa Sağlıkla Yetişen Nesiller’ sloganıyla başlatılan hamle çerçevesinde, ilçede 15 Spor Tesisi inşa eden Osmangazi Belediyesi, spora ve sporcuya yönelik yatırımını da aralıksız sürdürdü. Belediye çatısı altında kurulan ve tamamı altyapıdan yetişmiş amatör sporculardan oluşan Osmangazi Belediyespor, 10’u engelli 33 branşta toplam 2 bin 425 sporcu ile liglerde mücadele ediyor. Bursa’da, kulüp bünyesinde engelli spor branşı açın ilk kulüp olan Osmangazi Belediyespor, 2 Dünya, 7 Avrupa, 30 Balkan, 7 Türkiye olmak üzere toplam 46 şampiyon sporcu yetiştirmiş bir kulüp.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Osmangazi Belediyesi’nin en önemli yatırımlarından biri de, hiç şüphesiz kentsel dönüşüm planları oldu. Türkiye’de master plan yapan ilk belediye olan Osmangazi Belediyesi, şehrin geleceğini şansa bırakmamak, Osmangazi’ye 30 yıllık vizyon belirlemek ve kentsel dönüşümü top yekun yürütmek için Şehircilik Akademisi’ni kurdu. Mimarlar, Şehir Plancıları, Mühendisler ve uzmanlardan oluşan kadrosu ile Şehircilik Akademisi, daha yaşanılabilir bir Osmangazi için çalışmalarını sürdürüyor.

'Kentsel dönüşüm için önce zihinler dönüşmeli' diyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Master Plan ile Osmangazi’ye planlı dönüşümün kapılarını açan isim oldu. Soğanlı ve Demirkapı’da yürütülen proje çalışmaları tamamlanan ve bakanlığın vereceği yetki devri ile ilk kazmanın vurulacağı Kentsel Dönüşüm projeleri, aynı zamanda Bursa’nın geleceğini de şekillendirecek çalışmalar oldu.

Zemin etüdüne göre şekillendirilecek kentsel dönüşüm planları yatay şehirleşmenin önünü açarken, Bursa için de örnek olacak.
CİHAN

Osmangazi Belediyesi kendisiyle yarışıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×