Oscar ödülleri dağıtıldı, Türk aday ödül alamadı

Los Angeles'ta düzenlenen 88. Oscar Ödülleri gecesinde, en iyi film gazeteciliği anlatan senarya kazandı. "En İyi Yönetmen" ödülü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun oldu.

Oscar ödülleri dağıtıldı, Türk aday ödül alamadı
29 Şubat 2016 Pazartesi 07:47

Oscar töreninin en iddialı ödüllerinden biri yani en iyi film ödülü bu yıl Spotlight filmine gitti. Tom McCarthy'nin hem senaryosunu Josh Singer ile birlikte yazdığı hem de yönettiği film, ABD'deki en eski sürekli olarak kullanılan araştırmacı gazete birimi The Boston Globe'un "Spotlight" takımını konu ediniyor.

Los Angeles'ta düzenlenen 88. Oscar Ödülleri gecesinde, Leonardo DiCaprio, "Diriliş" adlı filmdeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinde ilk Oscar'ını kazandı. "En İyi Yönetmen" ödülü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun oldu.

88'nci Akademi Ödülleri'nde (Oscarlar) Mad Max: Fury Road (Mad Max: Öfkeli Yollar) filmi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Makyaj, En İyi Kurgu, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dalında olmak üzere 6 dalda oscar ödülü aldı.

En İyi Özgün Senaryo ödülünü Spotlight filminin senaryosuyla Josh Singer ve Tom McCarthy kazandı.

En İyi Uyarlama Senaryo ödülü ise The Big Short (Büyük Açık) filminin senaryosuyla Charles Randolph ve Adam McKay'in oldu.

En İyi Yabancı Film kategorisinde Fransa adına Oscar adayı gösterilen Türk yönetmen Deniz Gamze Erguven'in "Mustang" adlı filmi ödül alamadı. Bu kategoride ödülü, Macaristan'dan "Son of Soul" adlı film kazandı.

Leonardo DiCaprio, "Diriliş" adlı filmdeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinde ilk Oscar'ını kazandı. Brie Larson ise "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi oldu.

Los Angeles'ta düzenlenen 88. Oscar Ödülleri gecesinde, "En İyi Yönetmen" ödülünü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu kazandı. 2 yıl üst üste bu kategoride ödülünü kazanan Inarritu, John Ford ve Joseph L. Mankiewicz'in başarısını tekrarladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×