Ortodokslar yüzlerce yıl sonra 'eksik' toplandı

Ortodoks dünyasının manevi liderleri yaklaşık 13 yüzyıl sonra ilk kez bir araya gelirken, başta Rusya olmak üzere bazı kiliseler toplantıya katıldı

Ortodokslar yüzlerce yıl sonra 'eksik' toplandı
19 Haziran 2016 Pazar 21:29

Ortodoks dünyasının manevi liderlerini yaklaşık 13 yüzyıl sonra bir araya getirecek olan Büyük ve Kutsal Konsey (Sinod) toplantısı Yunanistan'ın Girit Adası'nda başlarken, başta Rusya olmak üzere bazı kiliseler toplantıya katılmadı.

Yapılan basın açıklamasına göre, son benzeri 787 yılında Bursa'nın İznik ilçesinde gerçekleşen toplantı, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un başkanlığında 27 Haziran'a kadar sürecek.

Ortodoks dünyasının sorunlarının ve dini meselelerin ele alınacağı toplantının 14 Ortodoks Patrikhane ve Otosefal'den (özerk kilise) dini liderlerin ve din adamlarının katılımıyla gerçekleşmesi beklenirken, Rusya, Gürcistan, Bulgaristan ve Antakya kiliseleri toplantıya katılmayı reddetti.

Sırbistan kilisesi ise başta toplantıya katılmayacağını açıklasa da daha sonra bu karardan vazgeçildi.

Rusya Patrikhanesi toplantılarda oturma düzenini sebep olarak göstererek toplantıya katılmama kararı alırken, bir kilisenin dahi katılmamasıyla toplantının meşru sayılmayacağını belirtti.

Ortodoks diasporasının sorunları, oruç, evlilik, diğer Hristiyan kiliselerle olan ilişkiler, teknoloji ve bilimin Ortodoks dünyasına etkileri gibi konuların tartışılacağı toplantı sonunda kilise liderleri tarafından ortak bir bildirinin yayımlanması bekleniyor.

İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi 300 milyonluk Ortodoks dünyasının lideri olarak kabul edilse de bazı kilise ve gruplar buna itiraz ediyor. Toplantının yapılması için yaklaşık 55 yıldır çaba gösteriliyordu.

Ortodoks ve Katolik kiliseleri ise 1054'te ayrılmıştı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×