Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KARAYAP ile can ve mal kayıplarını önleyecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Karayolları ve Dışında Yaban Hayvanı Ölümleri Projesi (KARAYAP) kapsamında karayollarına yaban hayvanlarına ekolojik köprüler kuruyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KARAYAP ile can ve mal kayıplarını önleyecek
21 Nisan 2014 Pazartesi 14:38

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Karayolları ve Dışında Yaban Hayvanı Ölümleri Projesi (KARAYAP) kapsamında karayollarına yaban hayvanlarına ekolojik köprüler kuruyor. Proje ile yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının sebep olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, DKMP Genel Müdürlüğü'nün yaban hayatının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması maksadıyla önemli bir adım daha attığını belirterek, ''KARAYAP kapsamında yapılacak çalışmalar ile yaban hayatı bağlantılı kazaların sık gerçekleştiği noktalar belirlenecek, ülkemizde halen kısıtlı sayıda bulunan ekolojik köprülerin sayısı arttırılarak yaban hayatı korunacak.'' bilgisi verildi.

OTOYOLLAR YABAN HAYATI YAŞAM ALANLARININ BÖLÜNMESİNE SEBEP OLUYOR

Türkiye’de yaşanan ekonomik ve endüstriyel gelişilmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak için karayolu ve demiryolu ağı da hızla genişlediği hatırlatılarak, ''Yaşanan bu gelişmeler yaban hayatını olumsuz etkiliyor. Ulaşım hatlarından otoyol ve bölünmüş yollar yaban hayatı yaşam alanlarının, ormanların bölünmesine sebep oluyor. Ortaya çıkan bölünmeler birbirinden bağımsız daha küçük bitki ve hayvan popülasyonlarının oluşmasına, türlerin tükenmeye karşı daha hassaslaşmasına neden oluyor. Bunun yanında yaban hayvanlarının yaşam alanlarından geçen yollar trafik kazalarını artmasına sebep oluyor ve yaban hayatı zarar görüyor. Ayrıca can ve mal kayıplarına sebep oluyor.'' denildi.

DKMP Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen KARAYAP ile tespit edilen hassas alanlarda ekolojik bariyerler (üst geçit, alt geçit) oluşturulacağı bilgisi verilen açıklamada, "Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü de bilgilendirilerek, inşa edilecek yeni kara ve demiryolları ağlarında bu veriler ışığında ekolojik köprülerin yapılması sağlanacak.'' ifadeleri yer aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise KARAYAP projesi kapsamında, taşıt çarpması sonucunda bir yaban hayvanı öldüğünde DKMP Genel Müdürlüğü’nün olay yerini ve zamanını karayolları haritasına kaydedeceğini ifade ederek, ''Proje ile aynı zamanda yerel ve ulusal basın da takip edilerek verilerin haritada yer alması sağlanacak. Böylece bu harita ile yaban hayatı hakkında bilgi veren varlık-yokluk anket çalışması da yapılmış olacak.'' diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×