Orgeneral Evren ile Şahinkaya'nın rütbeleri sökülecek 'er' olacak

Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül davasında karar çıktı. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verdi....

Orgeneral Evren ile Şahinkaya'nın rütbeleri sökülecek 'er' olacak
18 Haziran 2014 Çarşamba 15:53

Ankara Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül davasında karar çıktı. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca; Evren ve Şahinkaya'nın rütbelerinin sökülerek orgeneral iken 'er' rütbesine düşürülmesine de karar verdi.

Mahkemede, Ankara GATA'da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya'ya sesli ve görüntülü sistemle bağlanıldı. Evren ve Şahinkaya, yataklarında yastık desteğiyle, yarı yatar vaziyette duruşmayı takip etti. Duruşma salonunda bu celsede, çevik kuvvet polislerinin bulunmasına müdahiller ve avukatları tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine Mahkeme Başkanı Oktay Saday, çevik kuvvet mensuplarını dışarı çıkardı. Duruşma salonundakiler, bu kararı alkışladı.

Savcı mütalaasında Maraş, Fatsa olayları ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 12 Eylül davasına zemin hazırladığını, toplumsal kaos yaratılarak, ülkenin yönetilemez hale getirildiğini, derin bir yapının olayları kurguladığı ve sanıklar Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın darbe yapmaya 1 yıl önceden karar verdikleri savundu. Savcı, darbenin halka meşru gösterilmesi için de, terör olaylarının bilerek üzerine gidilmediğine mütalaasında yer verdi.

RÜTBELERİ SÖKÜLECEK

Mahkeme, 12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'yı, 765 Sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül davasında sanıklar hakkında takdir indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi. Karar gereğince; Evren ve Şahinkaya'nın rütbeleri de sökülecek ve orgenerallikten erliğe düşürülecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×