Orgeneral Akar'ın yaverinden 'tarihi' itiraflar

Orgeneral Hulisi Akar'ın yaveri Levent Türkkan, ifadesinde itirafçı oldu. Türkkan, Gülen Cemaati'yle ilgili tarihi itiraflarda bulundu. İtiraflar arasında 1989 askeri okul sınavlarında kendisine soruların verildiği de yer aldı.

Orgeneral Akar'ın yaverinden 'tarihi' itiraflar
20 Temmuz 2016 Çarşamba 10:25

Orgeneral Hulisi Akar'ın yaveri Levent Türkkan, ifadesinde itirafçı oldu. Türkkan, Gülen Cemaati'yle ilgili tarihi itiraflarda bulundu. İtiraflar arasında 1989 askeri okul sınavlarında kendisine soruların verildiği de yer aldı. 

Yaver Türkkan, ifadesinde bir önceki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i görev süresi boyunca dinlediklerini de itiraf etti. 

Levent Türkkan, cemaati üyesi olduğunu itiraf ettiği ifadesinde darbe gecesinde yaşananları da bir bir anlattı. 

Türkkan, darbe girişiminden sonra halkın verdiği tepkiyi görünce de pişman olduğunu söyledi. 

İŞTE O İFADELER

EVET CEMAAT ÜYESİYİM

Paralel Yapı üyesiyim. Fetullah Gülen cemaatindenim. 1989'da Işıklar Askeri Lisesi sınavlarına girdim. Sınavdan önceki gece soruları getirip verdiler. Ve liseyi kazandım. Genelkurmay'da emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.

NECDET ÖZEL’İ DİNLEDİM

Necdet Özel Paşa'yı (Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel) dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. Cihazı Türk Telekom'da çalışan 'Abi' verdi. Haftada bir cihazları götürüp 'Abi'ye veriyordum. Necdet Özel Paşa, Hulusi Akar Paşa ve Yaşar Güler Paşa döneminde dinleme yapıldı. Ben darbeyi 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 10.00 sıralarında öğrendim.

'KENAN EVREN OLACAK MISIN, OLMAYACAK MISIN?'

15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli'nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize 'Genelkurmay Başkanı'na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım' şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa'nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ancak Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da ikna edilemedi.

MEHMET DİŞLİ GİRİN DEDİ

15 Temmuz Cuma günü saat 20.00-21.00 arasında Genelkurmay Başkanı makamındaydı. Akar en son MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüştü. Fidan makamdan ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler'den 20 civarında tam teçhizatlı asker Karargâh'a girdi. Dişli de oradaydı. 5 dakika sonra Dişli çıktı bize 'girin' dedi. 

AKAR  'YANLIŞ YAPIYORSUNUZ' DİYORDU

İçeri girdiğimizde Akar Paşa bize 'Yanlış yapıyorsunuz' dedi. Özel Kuvvetler onu götürdü. Sürekli bize 'Yanlış yapıyorsunuz' diyordu.

AKAR'IN EŞİNE HABER VER  

Ben orada kaldım. Dişli Paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. Ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. Hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu. Meclis'in bombalandığını, sivil halkın öldürüldüğünü TV'den öğrendiğimde pişman olmaya başladım. Yapılanlar katliam gibiydi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Cengiz - 2 yıl önce
Hainsiniz
Avatar
Melek - 2 yıl önce
Hainler siz insan değilsiniz hayvanda olamazsınız köpekler bile yapmaz sizin yaptığınızı bu dunyaniz da gitti A hiretiniz de
Avatar
vatan - 2 yıl önce
şerefsizsiniz
Avatar
Yaho - 2 yıl önce
Bunları çıplak meydana koyacaksın son nefesine kadar eşşek gibi angıracaksın diyeceksin
Avatar
rte askeri - 2 yıl önce
Alcak kopek yenimi pisman oldun
Avatar
Ayşe - 2 yıl önce
Hepsini bu ülkeden süreceksin
Avatar
Bedrettin - 2 yıl önce
Sen sadakat konusunda hiç asker yemini etmedin mi yazıklar olsun
Avatar
vatandas - 2 yıl önce
Bunlari idam etmek gerek cunku bir suru masum insani polisleri sehit ettiler bu cani insanlar bu cinnet geciren serevsizler