Operasyon gecesi Karargah'ta şükür namazı!

Süleyman Şah Türbesi Sayg Karakolu operasyonu gecesi Karargah'ta neler yaşandığının ayrıntıları belli oldu.

Operasyon gecesi Karargah'ta şükür namazı!
26 Şubat 2015 Perşembe 08:07

Operasyonunun gerçekleştiği, 9.5 saat devam eden uzun geceden ciddi bir ayrıntı orta çıktı.

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet hususi ile birlikte, kendi ifadesiyle, "gözünü bir saniye kırpmadığı" o gece iki kere harekâtın yönetildiği merkezden dışarı çıkmış.

İkisinde de komutan için ayırılan hususi odaya geçmiş.  Merkezde üç operasyon odası bulunuyormuş.  

Özel odaya ilk geçişi Orgeneral Özel'le müşterek olmuş. Harekât merkezinden ikinci çıkışı ise operasyonun tamamlandığı dakikalara denk gelmiş.

Sabah namazı için odaya geçerken, operasyonu tamamlayan askerlerin oluşturduğu konvoyun sınırdan Türkiye'ye geçtiğini görüp rahatlayan Başbakan, bir de şükür namazı kılarak dua etmiş.

Genelkurmay karargahında bir Başbakan'ın ilk kere şükür namazı kıldığı dakikalar da böylece tarihe geçmiş.

İşte o gece Genelkurmay Başkanlığı'nda yaşanan hareketliliğin detayları

Buna nazaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet hususi ile komutanlar, 21 Şubat'ı 22 Şubat'a bağlayan gece Genelkurmay Karargahı'nda toplandı. Ankara'dan gelen buyruk üstüne 572 asker, 40 tank ve 57 zırhlı hudut ötesindeki yurt toprağı bulunan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na ulaştı.

59 uçak yerde ve havada her an müdahaleye hazır bekletildi. 12 uçak havada 3 dakikada müdahaleye hazır bulunduruldu. Dozerler dahi yoldaki çukurları düzeltip operasyona destek verdi. İnsansız Hava Araçları (İHA) yardımı ile bölge an be an takip edildi. Görüntülerdeki en ufak bir karartı Başbakan ve Komutanlarının yüreğini ağzına getirdi. Ve Ankara'nın kilitlendiği operasyon 9.5 saatte tamamlandı. 

EKİM AYINDA KARAR VERDİK 

Türk askeri Süleyman Şah Türbesi ile Saygı Karakolu'ndaki 38 askerimizi sağ sağlim güvenli alana taşıdı. Ekipler 06.03'te operasyonu tamamlayınca Davutoğlu harekat merkezinden çıkarak taraf odaya geçti. Ve 2 rekat şükür namazı kıldı.

Bu arada resmi temaslar için Macaristan'a giden Başbakan, dönüş yolunda gazetecilere şu mesajları verdi: "Ekim 2014'ten itibaren bu operasyonu bütün detaylarıyla konuştuk. Cumhurbaşkanımızla istişare ettik. 1 ay evvela ben, Genelkurmay'a yazılı direktif verdim. Orası bundan sonra Türk toprağıdır. Birisi dokunsun bakalım! Anında müdahale edilir. Buna İngilizcesi ile kimse 'Challange' edemez, yani alan okuyamaz. Süleyman Şah'ın mezarı hemen hemen bizim toprağımız orasıdır. Birisi alan okuyorsa gelsin oraya dokunsun bakalım, anında müdahale edilir. Şartlar gelişirse Caber Kalesi'ndeki Özgün yerine yakın bir yere götürmeyi de düşünebiliriz." 

59 UÇAK HAVADA HAZIR BEKLEDİ


Tarihi mirası koruma altına almak, askerlerimizin ateş çemberi içerisinde daha uzun zaman kalmamasını temin etmek, uluslararası hukuku korumak ve Türkiye’nin bir provokasyonla Suriye’deki arbede ortamının içine çekilmesine mani olmak için bunu yaptık.

Alıp Türkiye içine getirebilirdik. Eşme’ye taşıdık. Bu fazla fazla takdir toplayan bir operasyondur. Düşünün, 572 asker gece karanlığında giriyor. 40 tank, 57 zırhlı vasıta girdikten sonra dikkat çekici bir yere kadar müşterek devinim ediliyor, sonra güvenlik koridorları oluşturmak üzere kuzey ve güney hattından iki kanat gibi geniş bir hilal gibi Süleyman Şah Türbesi ve karakol emniyete alınıyor. Bu arada Türkiye içinden mühtemel bir saldırıya mukabelede bulunacak biçimde uzun menzilli toplar saptama edilen noktalara çevriliyor. 59 uçak yerde ve havada her an müdahaleye hazır bekletiliyor. 12 uçak havada 3 dakikada müdahaleye hazır bulunduruluyor. Tam bir entegre harekât. Orada bir karartı var, acaba bir hücum olabilmekte mi fikri oluşuyor, Suruç’a bildiriliyor, onlar alana bildiriyor. Bir askerimizin kaza sonucunda şehit olmasının dışında kimsenin burnu dahi kanamamış. Suriye içerisinde bir piyasa denetim altına alınıp oraya da bayrak dikilmiş. Muhalefet bundan niye keyifsiz oluyor? ('Ne ölçüde risk vardı' sorusu üzerine) Oraya 2007-2008’de gittim, biliyorum, savunulması zor bir alan. DEAŞ da öteki unsurlar da Türkiye’yi savaşa çekmek dileyen herkes için, şu yahut bu saklı istihbaratların faaliyeti de terör örgütlerinin faaliyeti de söz konusu olabilir.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×