Önel: Türkçe, 'Avrupa Diller Listesi'ne alınsın

Almanya’daki Türk çocuklarının okullardaki sorununu çözmek amacıyla kurulan Eğitim Danışma Kurulu’nun (EĞİT-DANIŞ) Başkanı Mehmet Önel, Avrupa’da anadil Türkçe ile ilgili sorunların Türkçenin Avrupa Diller Listesi’ne alınmasıyla çözüleceğini söyledi.

Önel: Türkçe, 'Avrupa Diller Listesi'ne alınsın
17 Ocak 2014 Cuma 11:38

Almanya’daki Türk çocuklarının okullardaki sorununu çözmek amacıyla kurulan Eğitim Danışma Kurulu’nun (EĞİT-DANIŞ) Başkanı Mehmet Önel, Avrupa’da anadil Türkçe ile ilgili sorunların Türkçenin Avrupa Diller Listesi’ne alınmasıyla çözüleceğini söyledi.

İstatistiklere göre Almanya’da anadil Türkçe derslerine katılımın yüzde 30’lara kadar düştüğünü ve Türk gençlerinin yüzde 85’inin kendi arasında Almanca konuştuğunu aktaran Önel, köklü bir çare önerdi.

Türkçenin Avrupa Diller Listesi’ne alınması durumunda Avrupa’da yasal bir zemine kavuşacağı bilgisini veren Önel, “Listeye alınması Türkçenin Avrupa’da kurtuluşu olur. Türkçenin öğretiminin geleceği garanti altına alınmış olur.” dedi. Uzman eğitimci, Türkçenin bu listeye dahil edilmesi halinde Avrupa dillerine tanınan hakların Türkçeye de tanınmış olacağını vurguladı.

Türkçe öğretiminin nesilden nesile azalmasından yakınan Önel, “Böylelikle dilin korunması, geliştirilmesi, öğretilmesi, genişletilmesi gibi bir sürü haklardan Türkçe de yararlanır.Bu yüzden Türkçenin AB içinde yasal bir zemine oturtulması hayati önem arz eden bir husustur.” açıklamasını yaptı.

Avrupa Diller Listesi’nin ilk olarak 1958’de oluşturulduğunu ve 80’li yıllarda yenilendiğini söyleyen Önel,“Aradan 25 yıl geçti. Bu listenin yeniden güncellenmesi gerekir. Türkiye AB’ye aday ülke. Türkiye’nin AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ile görüşüp bunu teklif etmeli. Buna Avrupa Parlamentosu’ndaki Türk milletvekilleri ve Avrupa’daki sivil toplum örgütleri de katkıda bulunabilir. Bunun ihtiyaç olduğu anlatılmalı.” diye konuştu.

Avrupa’daki anadil derslerinin yeterli olmadığını hatırlatan Önel şöyle devam etti: “Türk çocukları belli oranda Türkçe konuşabiliyor ama yazım dili olarak Türkçeyi bilmiyorlar. Oysa Türkçe AB listesinde olsa durum farklı olurdu. Bugün Almanya’da Almanca-Fransızca, Almanca-İngilizce eğitim veren 800’den fazla anaokulu var. Ama Almanca-Türkçe anaokullarının sayısı 19. Diller Listesi sayesinde 3-5 bin kişinin konuştuğu diller bile garanti altında. Dünyada 200 milyon, Avrupa’da 5 milyon insanın konuştuğu Türkçe Avrupa Diller Listesi’nde olmalı.”

TÜRKLERİN VARLIĞI TÜRKÇEYE BAĞLI

Avrupa’da Türklerin varlığının Türkçeye bağlı olduğunu vurgulayan Önel, “Dil olmazsa biz olmayız. Kimliğine, dinine, kültürüne giden bütün yollar dilden geçiyor. Ülkenle, akrabanla, dininle bütün bağların dilinle oluyor. Şu an tehlike çanları çalıyor” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki çatı STK’ların birlikte oluşturduğu Anadil Türkçe Koordinasyon Kurulu (TAG) İdare Kurulu’ndan Rafet Öztürk (DİTİB), Önel’in önerisinin önemli olduğunu söyledi. 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü’nde sivil toplum örgütlerinin TAG tüzüğüne imza koyacaklarını hatırlatan Öztürk, TAG’ın kuruluşu tamamlandıktan sonra Türkçenin Avrupa Diller Listesi’ne alınması konusunu Bakan Çavuşoğlu ve AB kurumlarının gündemine taşıyabileceklerini dile getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×