OMÜ’de kök hücre konferansı düzenlendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kök Hücre Öğrenci Topluluğu tarafından, “Kök hücrelerinin dünü, bugünü ve geleceği” başlıklı konferans düzenlendi.OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferans, Hacettepe Üniversitesi...

OMÜ’de kök hücre konferansı düzenlendi
10 Haziran 2014 Salı 21:18

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kök Hücre Öğrenci Topluluğu tarafından, “Kök hücrelerinin dünü, bugünü ve geleceği” başlıklı konferans düzenlendi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferans, Hacettepe Üniversitesi Kök Hücre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı ve Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu tarafından verildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Topluluğun Akademik Danışmanı Doç. Dr. Sezgin Güneş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu yaptı.

Prof. Dr. Emin Kansu konu ile ilgili yaptığı sunumda 'kök hücre tanımı, kök hücre biyolojisi, kök hücre ve pluripotensi, kök hücre ve NICHE, kök hücre türleri, embryonik kök hücreler, uyarılabilir pluripotent, kök hücreler ve 2012 Nobel Tıp Ödülü Geleceğe Bakış' başlıkları hakkında bilgi verdi. Kök hücrenin iki önemli özelliğine dikkat çeken Prof. Dr. Emin Kansu, “Kök hücre hiçbir zaman ölmüyor. Kendini sürekli sabit sayıda tutuyor, kök hücre mitoza giriyor ve kendisinin aynısından yapıyor. Başka hücrelerde bulunmayan ‘farklılaşabilme’ özelliği de ikinci ayırt edici nokta. Kök hücre ayrıca çok çoğalma kabiliyetine de sahip.” dedi.

İnsandan ilk embriyonik kök hücre kültürünün 1998 yılında alınabildiğine dikkat çeken Prof. Kansu, "Bunlar canlı emriyonik insan yapacak hücrelerdir. Bunu kültürden alıyorlar, donduruyorlar ve emriyonik kök hücrelerinin insanda üretilebildiğini ispatlamış oluyorlar. Bu çok önemli bir dönüm noktasıdır.” diye konuştu. Kök hücre araştırmalarının farklı bir yönüne de işaret eden Prof. Dr. Emin Kansu, “Bizim alanda kök hücre araştırması sadece biyolojik değil aynı zamanda legal ve dini olarak da tartışmalı bir konudur.” dedi.

Konuşmasının sonunda öğrencilere seslenen Prof. Dr. Kansu, şunları söyledi: “Benim öğrenciliğimden bugüne 44 sene geçti, 44 sene içinde biyoloji tamamen değişti. Biyolojinin temeli değişti, biyoloji konseptlerimizde çok büyük değişiklikler oldu. O yüzden gençlere çok büyük ufuklar açacak olan bu alanda yürümelerini ve araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum.”

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu ve Kök Hücre Öğrenci Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Sezgin Güneş, Prof. Dr. Emin Kansu’ya plaket takdim etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×