OMÜ'de Kalp ve Damar bölümünde yaşanan hekim sıkıntısı yönetimi zora soktu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Bölümü’ndeki bazı hocaların özel hastanelere gitmesiyle oluşan hekim sıkıntısı sonrası hastalar, mağduriyet yaşanmaması için başka servislere alınarak tedavileri ya.

OMÜ'de Kalp ve Damar bölümünde yaşanan hekim sıkıntısı yönetimi zora soktu
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:03

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Bölümü’ndeki bazı hocaların özel hastanelere gitmesiyle oluşan hekim sıkıntısı sonrası hastalar, mağduriyet yaşanmaması için başka servislere alınarak tedavileri yapılıyor.

Yoğun bakımdaki kalp hastalarının başka bölümlere alınmasına tepki gösteren hasta yakınlarının “Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Bölümü kapanıyor. Hastalara bakılmıyor, dışarıya atılıyor.” şeklinde tepki göstermesi üzerine hastane yönetimi açıklama yaptı. Kesinlikle böyle bir durum olmadığını, hatta imkânları olmamasına rağmen hasta kabulü yapmaya devam ettiklerini belirten OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Bağrıcı, kalp hastalarının ağır vakalar olduğunu ve hekim tarafından sürekli gözlem altında bulunması gerektiğini, bunun için hastaların başka servislere alındığını kaydetti.

Hiç kimseye “Al hastanı git” türünden bir şey söylenmediğini, yoğun bakımda bulunan 5 hastanın da tedavilerinin imkanlar elvermemesine rağmen tam anlamıyla yapıldığını hatırlatan Bağrıcı, şöyle dedi: “Hastanemizde Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde iki tane profesör, bir tane de profesörlüğü onaylanmak üzere olan bir doçent olmak üzere 3 hocamız var. Ekibimiz, her türlü ağır ameliyatları başarıyla yapabiliyorlar. Ancak bizim hastanemiz, üçüncü basamak dediğimiz hastane sınıfında yer aldığı için bize bölgeden kalp ve damar cerrahisiyle ilgili hastalar geliyor. Hastaların kalp ameliyatını yapmakla iş bitmiyor. Asıl ilgi ve dikkat isteyen ameliyat sonrası kontroller ve tedavilerin tam anlamıyla yapılmasıdır. Bizim hastanemizde sıkıntımız, cerrahi işlemi yani ameliyatı yapmak değil, ameliyat sonrası hastanın kontrol ve tedavilerini yapacak olan doktor sayısı konusunda. Uzman hekim ve asistan sayısı olarak bölümümüzdeki mevcudumuz yetersiz. Dolayısıyla yoğun bakımda hastaya bakma, gece ve hafta sonları nöbet tutma yönünden sayımızın azlığı nedeniyle zaman sorunu yaşıyoruz. Bir hocamız yoğun çalışma temposuna dayanamadığı ve 1 ayda sadece 10 gün evinde ailesiyle akşam yemeği yiyebildiği gerekçesiyle özel hastaneye geçme kararı aldı. Bu da bizim var olan uzman hekim sorunumuzu büyüttü. Biz de bununla ilgili olarak servisimizde yatmakta olan 5 hastamızı mağdur etmemek için bir formül bulmak üzere hastane yönetimi olarak toplantı yaptık. Bu anlamda daha rahat çalışma imkanı olan ve hastalarımızın var olan başka hastalık şikayetleri doğrultusunda ilgili bölümlerin hocalarıyla görüşerek hastalarımızı dağıttık. Bu durum, ‘hasta ve yakınları arasında servisin kapatıldığı hatta hastaların dışarıya atılacağı, başka hastanelere gönderileceği’ gibi yanlış bir algıya sebep olmuş. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil, biz tam tersine imkansızlıklara rağmen yeni imkanlar oluşturarak hastalarımızı, daha iyi tedavi almaları için diğer servislere yatırdık. Biz bu konuyla ilgili olarak bakanlık yetkililerine durumu arz ettik, onlar da en kısa zamanda bize iki tane uzman hekim göndereceklerini söylediler. Eğer bu hekimlerimiz gönderilirse bölümümüzde tedaviler kaldığı yerden devam edecek.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×