OMÜ’de 'günümüz tefsir çalışmalarında popülizm sorunu' konuşuldu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Akademik Koordinasyon Topluluğu tarafından “Günümüz Tefsir Çalışmalarında Popülizm Sorunu” başlıklı konferans düzenlendi.

OMÜ’de 'günümüz tefsir çalışmalarında popülizm sorunu' konuşuldu
28 Şubat 2014 Cuma 17:38

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Akademik Koordinasyon Topluluğu tarafından “Günümüz Tefsir Çalışmalarında Popülizm Sorunu” başlıklı konferans düzenlendi.

Öztürk’ün konuşmacı olarak davet edildiği konferans, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda verildi. Öztürk, "Konferans konusunu böyle seçme sebebim Facebook tefsirciliği diye bir olgunun oluşmuş olmasıdır. Bu sitede tefsir grupları kurmuşlar. Sizi hem seviyorlar hem de paylaştığınız görüşleri terbiyesiz bir tavırla eleştiriyorlar. Bu olayın bir hikâyesi olduğunu düşündüm ve kendimce kaynağına indim." dedi.

Popülizm sorununa geçmeden önce eskiden tefsirin nasıl yapıldığına açıklık getiren Öztürk, "Osmanlıya baktığımızda medrese sistemi görüyoruz. Bu sistemin en son safhasında tefsir dersi verilirdi. Tefsir en yüksek ilimdir, o yüzden en son okutulur denir ancak bu yanlış bir tespittir. Tefsirin faaliyet sınırları çok belli olmadığından en son verilir. Tefsirin konusu Kur-an’dır. Eskiden tefsir, tefsir için yapılırdı. Yani bir ayete yapılan tefsir birilerini mutlu eder mi bu önemsenmezdi. Bu iş rivayet, tarih ve hadisle yapılır. Tefsirde ben beğendim beğenmedim gibi bir lükse sahip değilsinizdir. Tefsirin anlamı ayetin indiği günkü çekirdek anlamı bulmaktır. Tefsir sabit anlamdır." diye konuştu.

Ayetlerin bugünkü olaylara bakılarak tamamen baştan yorumlamanın popülizm sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, "Tefsir ayetlerin yorumlanmasıdır. Ayetleri tefsir ederken sadece kelimelerin anlamına bakıp geri kalanını kendi kendine halledenler var. Bunu yapıyor olmalarının anlamı ayetin indiği dönemle bugün arasındaki ipi kesmek. Yani iyi niyet adı altında Kur-an baştan yazılmaya çalışılıyor. Ayet tefsirleri bugünkü olaylara bakılarak yapılıyor. Ayetleri indiği günkü anlamından daha çok bugünkü olaylara bakarak, tamamen baştan yorumlamak popülizm sorunudur. Bu tamamen Kur-an’ı baştan yazmaktır. Popülist tefsircilik, ‘tefsir tefsir için değil birilerini mutlu etmek içindir’ kaygısı taşır. Popülist tefsirciliğin amacı halkı bilinçlendirmek değil, halkın istediğini vermektir. En kötüsü de Kur-an’ın bahsetmediği bir konudan sanki Kur-an o konuyu içeriyormuş gibi bahsetmeleridir. Geleceğin ilahiyatçıları olarak sizleri, tefsire emek verenleri tefsirin haysiyetini korumaya davet ediyorum." diye konuştu.

Konferansın sonunda dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Aydın plaket takdim etti. Prof. Dr. Mustafa Öztürk okurlarına kitaplarını da imzaladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×