OMÜ’de engellilerin sosyal ve mali hakları konuşuldu

Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, engelli vatandaşlara seslenerek, "Var olan haklarınızı veliler olarak eksiksiz bilmezseniz pek çok engellemeyle karşı karşıya kalırsınız.

OMÜ’de engellilerin sosyal ve mali hakları konuşuldu
16 Ocak 2014 Perşembe 18:28

Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, engelli vatandaşlara seslenerek, "Var olan haklarınızı veliler olarak eksiksiz bilmezseniz pek çok engellemeyle karşı karşıya kalırsınız." dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gelişimsel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Altınkum Özel Eğitim Uygulama Merkezi işbirliğiyle engelli bireyler için konferans düzenlendi. 'Engellilerin Sosyal ve Mali Hakları' konulu konferans, davetli konuşmacı Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı tarafından verildi. Konferansa; OGEM Müdürü Prof. Dr. Lütfi İncesu, Altınkum Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü İrfan Yetik ve aileler katıldı. OMÜ Gelişimsel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Altınkum Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü İrfan Yetik yaptı. Yetik, “Amacımız, aylık düzenleyeceğimiz eğitimlerle engelli çocukları olan velileri bilgilendirmek. Çocuklarınızın eğitiminde sizinle beraber koordineli hareket edeceğiz.” dedi.

Engelli çocuk sahibi velilere mali ve sosyal hakları konusunda bilgi veren Yazıcı, ailelere ödenen engelli maaşı, bu maaşı alabilmenin özel koşulları ve haklarını eksiksiz şekilde kullanma yolları gibi konulara değindi. Hasan Tahsin Yazıcı, “Var olan haklarınızı veliler olarak eksiksiz bilmezseniz pek çok engellemeyle karşı karşıya kalırsınız. Şu anda devlet ağır ve çok ağır engelli çocuklarına bakan ailelere evde bakım ücreti olarak 730 TL ödemektedir. Yalnız bu para hafif, orta zihinsel ve bedensel engelli ailelerine ödenmemektedir. Bunun ayırımı iyi yapılmalıdır. Bu parayı alan ailelerin ancak yüzde 20’si bu parayı engelli çocuğuna harcamaktadır. Kalan yüzde 80’lik kesim ise bu parayı farklı ihtiyaçları için kullanmaktadır. Bu bir istismardır ve iyi kontrol edilmelidir.” diye konuştu.

Ailede kişi başına düşen gelir miktarının 486 TL’yi geçmesi halinde yine ailelerin bu bakım ücretinden yararlanamayacağını söyleyen Yazıcı, “Aile fertlerinin işten çıkması ya da aileye çalışarak maddi katkıda bulunan kişilerin ölümü gerekli resmi kurumlara mutlaka bildirilmelidir.” diye konuştu. Konferans, Hasan Tahsin Yazıcı’nın engelli çocukların ailelerinin sorduğu soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplamasıyla sona erdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×