Ölçü aletlerinin muayenesini yaptırmayana bin 521 lira ceza

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Kayseri İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması uyarısında bulundu. Müdürlük, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı...

Ölçü aletlerinin muayenesini yaptırmayana bin 521 lira ceza
11 Temmuz 2014 Cuma 13:48

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Kayseri İl Müdürlüğü, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması uyarısında bulundu. Müdürlük, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı Yasa gereği bin 521 Türk Lirası idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı yaptığı açıklamada, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre, tüm ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütüldüğünü duyurdu. Kamil Akçadırcı, vatandaşları çok yakından ilgilendiren ve en çok kullanılan ölçü aletlerinin başında akaryakıt ve LPG sayaçları, elektrik, doğalgaz, su sayaçları, ısı sayaçları ve teraziler geldiğini hatırlatarak, şu bilgileri verdi: "Tüketicilerin söz konusu ölçü ve tartı aletlerinin eksik ve hatalı ölçüm yaptığından şüphelenmeleri halinde İl Müdürlüğümüze yapacakları şikayet üzerine derhal denetim yapılacaktır. İlimizde Müdürlüğümüz ölçüler ve ayar memurlarınca yol kenarı denetim istasyonlarında takograf cihazlarının muayene ve damgalama işlemlerine ilişkin denetim faaliyetleri aralıksız olarak ve etkin bir şekilde yürütülmektedir. Taşıtlarda hız ve şoförün çalışma saatlerini kaydeden takograf cihazlarının muayene ve damgalama işlemlerinin yaptırılması, yol güvenliğinin artırılmasına katkı sağlamaktadır."

İl Müdürü Akçadırcı, ayrıca tüketicilerin günlük hayatta çok fazla tükettikleri gıda ve gıda dışı hazır ambalajlı ürünler tüketici hakkının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve üretimde kalite standardının yükseltilmesi amacıyla İl Müdürlüğünce denetlendiğini hatırlattı. "Bu denetimlerde ambalaj üzerinde belirtilen net ürün miktarı ve ambalaj üzerindeki yazı ve birim işaret bilgileri kontrol edilmektedir" diyen Akçadırcı, şu bilgileri verdi: "Kontrol edilen ambalajlanmış ürünler yoğurttan, küp veya toz şekere, sıvı yağdan su ve süte, kahveden tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata, alkollü ve alkolsüz içeceklere kadar çeşitli gıda ürünlerini, gıda dışı olarak ta bilhassa temizlik ürünleri, deterjanlar, yüzey temizleyici, boya, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünleri kapsamaktadır."

2014 YILI DENETİM ÇALIŞMALARI

Kamil Akçadırcı, 2014 yılı içerisinde İl Müdürlüğünce akaryakıt ve LPG sayaçları, baskül, terazi, hassas terazi, elektrik ve su sayaçları gibi 1060 ölçü aletinin muayene ve denetim işlemleri yapıldığını açıkladı. 926 ölçü aletinden 919 adedi damgalanmış, 7 adedi ise damgalanmayarak reddedildiğini söyledi.

"Ölçüler ve Ayar Kanununa aykırı davranan 4 işyerine 7 bin 491 TL idari para cezası uygulanmıştır" diyen Akçadırcı, açıklamasında şunlara yer verdi: "Ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı Yasa gereği bin 521 Türk Lirası idari para cezası uygulanmaktadır. Piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın önüne geçilmesi, tüketicilerimizin ödedikleri paranın karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz, kesintisiz ve etkin bir şekilde devam etmektedir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×