Öğrencilerden rektör yardımcısına yumurtalı protesto

İstanbul Üniversitesi’nde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen İstanbul Yatırım Zirvesi, Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, kürsüde konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Rektör...

Öğrencilerden rektör yardımcısına yumurtalı protesto
21 Mayıs 2014 Çarşamba 18:38

İstanbul Üniversitesi’nde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen İstanbul Yatırım Zirvesi, Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, kürsüde konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat’a yumurta fırlattı.

İktisat Fakültesi tarafından yürütülen ve yatırımcılara rehber olması amaçlanan ‘İstanbul Yatırım Karar Destek Merkezi Projesi’nin tanıtımı için, Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda toplantı düzenlendi. Toplantı; Soma’da meydana gelen maden faciasında ölenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstanbul Prof. Dr. Sedat Murat açılış konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Bu sırada konferans salonunda bulunan öğrenciler arasından iki kişi, ‘Patronların, katillerin değil Soma’nın yanındayız. İşçi katilleri üniversitemize giremez yazılı’ pankart açarak kürsüye çıktı. Ayağa kalkan bir öğrenci de, “301 işçimizi kaybettik. Bu ülkede yatırımlar işçilerin, emekçilerin kanı üzerine oluyor. Hiç kimse İstanbul Üniversitesi’nde, daha üzerinden bir hafta geçmişken böyle bir şey yapamaz. Katiller buraya gelemez. Vali buraya gelemez çünkü katillerin ortağıdır. Bakanlar buraya gelemez. Çünkü onlar bu ülkenin katliamlarının ortağıdır. AKP dökülen her işçi kanından sorumludur. İstanbul Üniversitesi'nde böyle bir etkinlik yapılamaz. Çünkü İstanbul Üniversitesi katillerin yuvalanacağı bir yer değildir.” diye bağırarak tepki gösterdi.

Bu esnada da öğrencilerden biri Prof. Dr. Sedat Murat’ın bulunduğu kürsüye doğru yumurta fırlattı. Bunun üzerine özel güvenlik görevlileri 6 öğrenciye müdahale ederek salondan çıkardı. Salondan çıkartılan öğrenciler bir süre salonun girişinde slogan attıktan sonra uzaklaştı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×