Öğrencilerden en anlamlı kampanya

Kayseri TOKİ bölgesindeki Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencilerinin başlattığı kampanya sonucu alınan akülü tekerlekli sandalye, aynı okulda eğitim gören engelli 2 öğrenciye hediye edildi.     Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencileri,...

Öğrencilerden en anlamlı kampanya
22 Mayıs 2014 Perşembe 17:43

Kayseri TOKİ bölgesindeki Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencilerinin başlattığı kampanya sonucu alınan akülü tekerlekli sandalye, aynı okulda eğitim gören engelli 2 öğrenciye hediye edildi.

    Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın '81 İlde, 81 Akülü Sandalye' isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle başlattıkları kampanyada toplanan paralarla aynı okulda eğitim gören 2 bedensel engelli arkadaşlarına akülü tekerlekli sandalye aldı. Akülü sandalyelerin engelli öğrencilere teslimi için okulda düzenlenen törende konuşan Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahameddin Karaköse, Türkiye'de 10 milyon civarında engelli bulunduğunu, engellilerin sosyal hayata kazandırılmaları ve toplumda bir farkındalık oluşturulması için çok çeşitli sosyal projeler uygulandığını bildirdi.

    İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahameddin Karaköse, ''Herkes karınca kararınca, elinden geldiğince evinin önünü süpürmeye, temizlemeye çalışıyor. Esas amacımız, toplumda bir farkındalık oluşturarak engellilerin de bizlerden farkları olmadığını, engellilerin de bu toplumun bir parçası olduğunu anlatmaktır. Kayseri'de 7 bin 200 civarında engelli öğrencimiz var ve bunlar çeşitli eğitim kademelerinde eğitimlerini sürdürüyor. Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencileri, böylesine güzel bir kampanya başlattılar ve özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin önderliğinde tüm yurtta yürütülen proje kapsamında engelli arkadaşlarına akülü tekerlekli sandalye alınmasını sağladılar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.'' şeklinde konuştu.

    Törende, kampanya sonucunda toplanan paralarla alınan 2 akülü tekerlekli sandalye, Mehmet Kurt ve Dilara Ağca isimli engelli öğrencilere teslim edildi. Akülü tekerlekli sandalyesini alan engelli öğrenci Mehmet Kurt, engelli olmakla birlikte kendisinin de bu toplumun bir ferdi olduğunu bildiğini ve kendisine böyle bir hediye verilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu dile getirerek ''Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun.'' dedi.

    Akülü tekerlekli sandalyesine kavuşan Dilara Ağca ise konuşmak için mikrofonu eline alınca heyecanlanıp duygularına hakim olamadı ve gözyaşlarına boğuldu. Bir süre ağlayan Dilara, su içtikten sonra, ''Okula geldiğim günden bu yana bana destek olan müdürüme, arkadaşlarıma ve öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum'' diyebildi. Dilara'nın duygulanarak konuşmakta zorlandığı anlarda ise salonda bulunan ailesi, öğretmenleri ve arkadaşları alkışlayarak moral verdi.

    İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bahameddin Karaköse, akülü tekerlekli sandalyelerini teslim ettiği öğrencilere birer çiçek vererek, ''Bu tekerlekli sandalye, sizlerin amaçlarınıza ulaşmanızda birer araç. Bu araçlar yolunuzu açsın, bahtınız ve yolunuz açık olsun.'' şeklinde konuştu.

    Yeni akülü tekerlekli sandalyelerine kavuşan Mehmet Kurt ve Dilara Ağca, görevlilerden tekerlekli sandalyelerini nasıl kullanacaklarını öğrendikten sonra salonda kısa bir deneme yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×