Öğrenciler diş taramasından geçiriliyor

Türk Dişhekimleri Birliği'nin 2012 Ekim ayı başında tüm Türkiye'de başlattığı ''Sağlığı Geliştiren Okullar' (SGOP) projesinin Hatay ayağındaki çalışmalarına Antakya ve İskenderun ilçelerindeki pilot okullarda devam edildi.    Proje,..

Öğrenciler diş taramasından geçiriliyor
06 Haziran 2014 Cuma 14:08

Türk Dişhekimleri Birliği'nin 2012 Ekim ayı başında tüm Türkiye'de başlattığı ''Sağlığı Geliştiren Okullar' (SGOP) projesinin Hatay ayağındaki çalışmalarına Antakya ve İskenderun ilçelerindeki pilot okullarda devam edildi.

    Proje, pilot bölge seçilen Hatay, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Konya, Tekirdağ ve Rize'de toplam 29 ilköğretim okulunda 6 bine yakın öğrenciyi kapsıyor. Projeye dahil olan öğrencilerin yaklaşık yüzde 25'i sadece Hatay'da bulunuyor. Hatay Nizamettin Özkan İlköğretim Okulu'nda 600 öğrenci, Hatay Fenerbahçeliler İlköğretim Okulu'nda 40 öğrenci, İskenderun Emel Akçay İlköğretim Okulu'nda 280 öğrenci ve İskenderun Mithat Paşa İlköğretim Okulu'nda 390 öğrenci ağız ve diş sağlığı bakımının önemi ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırma gibi konularda bilgilendirilerek; ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bu bağlamda öğrencilere diş fırçası, diş macunu ve eğitici broşürler ve uygulamalı ağız diş sağlığı eğitimi verilerek; öğretmenler, veliler ve dişhekimleri tarafından düzenli olarak denetimleri yapılıyor. Çocuklara belirli periyotlarda Flor uygulaması yapılarak koruyucu diş hekimliğinin temel ilk adımları atılıyor.

    Hatay ilinde 2 yıldır devam eden bu proje çalışmaları, 1.sınıftaki öğrencilerle başlamış olmakla beraber 4 yıl boyunca, belli aralıklarla devam edecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×