ÖĞ-DER: Eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesinde işbirliği yapılmalı

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci, son MEB yasasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

ÖĞ-DER: Eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesinde işbirliği yapılmalı
21 Nisan 2014 Pazartesi 16:08

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci, son MEB yasasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. İkinci, 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren 4 hizmet yılını dolduran okul ve kurum yöneticilerinin görevine son verileceğini hatırlatarak yeni dönem ve uygulamalarla ilgili derneğin görüşlerini ve önerilerini bakanlığa iletmek istediklerini söyledi.

    “Yasayla yöneticilikle ilişiği kesilenlerin öğretmen olması sağlanacak.” diyen Başkan İkinci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu yasadan doğabilecek aksaklıkları azaltmak için emekli olmak isteyenlere bir defaya mahsus ayrıcalık yapılmalı. Böylece binlerce emekli olanın yerine dışarıda bekleyen öğretmenlerin ataması yapılması imkanı sağlanmış olur. Emekliliği gelenlerin emekliliğini kolaylaştıracak iyileştirmeler yapılmalıdır. Çalışan ile emekli arasındaki uçurum ortadan kaldırılmalıdır. Görevi biten okul yöneticilerinden herhangi bir şekilde görevlendirilmeyenlerin bir defaya mahsus olmak üzere norm kadro yönetmeliğine bağlı olmaksızın istedikleri kurumlara öğretmen olarak atamaları yapılmalıdır. Yine bu durumdaki yöneticilerden il dışına öğretmen olarak atanmak isteyenlerin talepleri dikkate alınmalıdır. Okullarda müdür atamaları için çok sayıda başvuru olacağından ve elemede sıkıntı yaşanacağından yazılı sınavla eleme yapılsın. Mayısta genel bir sınav yapılsın. 5 yılını dolduran her öğretmen bu sınava girebilsin. Sınav puanı ve mülakatla ataması yapılsın. Mülakatlarda tecrübesi, projeleri, aldığı eğitimler, vizyon ve misyonu göz önünde bulundurulmalıdır. Milli Eğitim Akademisi oluşturularak yönetici olmak isteyenlerin eğitim alması sağlanmalıdır. Okul yöneticiliğine görevlendirilenlere hizmet öncesi eğitim getirilmelidir. Ataması yapılan müdürler yazın eğitime alınmalıdır. Eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesinde (hizmet öncesi ve hizmet içi), Milli Eğitim Bakanlığı ile üniversiteler arasında iş birliği yapılmalıdır.”

    Eğitim yöneticiliğinin il ve ilçelerde politik etkilerden uzak bir yapı ve işleyişe kavuşturulması gerektiğini savunan İkinci, “Milli Eğitim müdürleri yaptıklarından hesaba çekiliyorlarsa ve onlardan başarı bekleniyorsa kendi kadrolarını kurma imkanı verilsin. İl müdürleri yardımcılarını ve ilçe müdürlerini kendileri seçebilsin. Merkezden atama olmasın. Ancak o zaman işin ehline verilmesi sağlanır. O zaman il müdürleri kadrolarını illerde kendileri kurarak başarılı olması sağlanır. Hem de bakanlık gereksiz yoğunluktan kurtulmuş olur. Okullarımızda başarılı öğretmenlerin idareciliğe kaçması eğitimi olumsuz etkiliyor. Öğretmenlerin idareciliğe geçerek statülerini ve mali imkanlarını artırması yerine kendini geliştirerek, yetiştirerek (yüksek lisans, doktora tarzı) imkanlarını ve statüsünü artırabileceği kariyer sistemine geçilmelidir. Öğretmeni mesleğinde yükseltecek sistem oluşturulmalıdır. Çok iyi çalışan kendini yetiştiren öğretmen idareci olmamalı. Mesleğinde kalıp imkanları geliştirilmelidir. Öğretmen mesleğinde statüsünü geliştirme imkanı bulursa yöneticiliğe kaçmaz. Yoksa her geçen gün öğretmenler mesleği terk etmeye çalışacaklar. Bu durum eğitimde motivasyonu ve verimi azaltıyor. Öğretmenleri bu günkü durum rahatsız ediyor. Ortam ve sistem öğretmenin kendini geliştirmesine uygun değil. Yöneticilerin iş yoğunluğu azaltılmalıdır. Müdürlerin okulla, eğitimle ilgilenmesi sağlanmalıdır. İş yükü, evrak taşıma, hazırlama sık sık bürokratik toplantılar gibi işlerle uğraştırmak yerine eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar yapması sağlanmalıdır. Okullarda memur sayısı yeterli hale getirilerek fazla sayıda öğretmen müdür yardımcısı olarak meşgul edilmesin. Öğretmen daha çok derste değerlendirilsin. Son yıllarda sürekli değişikliğe uğrayan yönetici atama yönetmeliği umarız bu değişikliklerle tekâmülü tamamlanmış uzun süre uygulanma imkânına kavuşmuş olur. Göreve yeni atanan idarecilere başarılar diliyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×