Öcalan'ın 'Silah Bırakma' Çağrısının Ardından İlk Tepkiler

Hükümet ve HDP heyeti ortak izahat yaptı. Öcalan tarihi kararı vermek için PKK'yı olağanüstü kongreye çağırdı. İşte Öcalan'ın çağrısının ardından gelen ilk tepkiler...

Öcalan'ın 'Silah Bırakma' Çağrısının Ardından İlk Tepkiler
28 Şubat 2015 Cumartesi 20:20

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP Heyeti, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'ndeki görüşme sonrası müşterek izahat yaptı. İşte çözüm süreci ile alakalı ciddi izahatların yapıldığı ve HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in 'PKK'yı silah bırakma için kongre toplamaya çağırıyoruz' dediği o görüşmeye ilk tepkiler.

'BU VATANA İHANET BELGESİDİR'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bunun silah bırakma çağrısı değil; AKP'nin cumhuriyeti, vatanı, milleti PKK'ya peşkeş çekme anlaşması olduğunu söyledi. 'Bu vatana ihanet belgesidir' dedi. Vural şöyle konuştu:

'İMZAYI ATAN ERDOĞAN İLE ÖCALAN MI?'

'Silah bırakma değil PKK'ya teslimiyet anlaşmasıdır. Yapılan izahatda utanmadan vatan, millet, cumhuriyet tanımlarının tekrardan yapılacağı söyleniyor. Bu ihanetin belgesidir. Bunun peşinde yatan PKK'nin silahla yapamadığını AKP silah bırakma kılıfıyla millete hazmettirmeye çalışmaktadır. Kiminle imzalanmıştır? İmzayı atan Erdoğan ile Öcalan mıdır?'

ÖCALAN'A AF, ÖZERKLİK DEMEK

'PKK'ya enlem KCK devleti oluşturmak, Öcalan'a, PKK'ya af, özerklik sözü verildiği anlaşılmaktadır. Milletin adını, kimliğini, vatan, cumhuriyet, ulus kavramlarını değiştirme vardır. AKP, PKK'nın, Öcalan'ın çözüm modelini kabul etmiştir. Bu ihanetin belgesidir.'

CHP: ÇÖZÜMÜN ADRESİ TBMM

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 'Silah bırakma çağrısı keşke daha öncelikle olsaydı. Silahların gölgesinde sulh olmaz. Barışın birinci koşulu PKK'nın silah bırakmasıdır. Ne olacaksa TBMM çatısı altında ve iradesinde olmalıdır. Çözümün adresi TBMM'dir.' dedi. Altay, öne sürülen 10 maddelik şartın tamamının kabul edilmesi diye bir şey olmadığını belirterek, 'Bu talepler oturulup konuşulur elbette Türkiye'de Kürt problemi olmaktadır ve çözülmelidir. 30 yıldır akan kan durmalıdır.'

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ: 40 YILDAN BU YANA AKAN KARDEŞ KANI DURURSA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine verilebilecek en ciddi teşvik barış, huzur, kardeşlik ve çözüm sürecidir. Onun için böyle bir şeyde ciddi şekilde netice alınırsa, 40 yıldan bu yana akan kardeş kanı durursa ve 40 yıldan bu güne akan anaların göz yaşı dinerse bölge coğrafyasında olağanüstü bir dinamizm yaşanacaktır' dedi.

Nihat Zeybekci, tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek yurt deniliyorsa arka kalan tüm dilek ve taleplerin tyükselişılabilmesi gerektiğini anlatım ederek, 'Böyle bir neticeye gelindiyse bence bunun üstüne titremek, korumak lazım ve bunun üstünden devam edip illaki aklın bize verdiği ve milletin bizden istediği müspet netice çıkarmak olmalı. İnşallah başta Van ve öteki illerimiz Hakkari, Şırnak, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Ağrı, Kars'ta bu bahar ile birlikte çiçekler benzeri refah, barış, mutluluk ve kardeşlik yükselir' diye konuştu.

Bu çağrının çözüm sürecini hızlandırıp hızlandıramayacağına yönelik soruya da Zeybekci, sıkılan yumruklarla tokalaşmanın yapılamayacağını vurguladı. Bakan Zeybekci, silah ortada durduğu, çözümün silahtan arandığı sürece bunun karşısında tedbirin fakat silahla olacağını, silah ortadan kalkıp sıkılan yumruklar açıldığında, daha öncelikle söylediği birtakım hassasiyetler konusu için birlik ve birliktelik varsa arka kalanların çözülebileceğini söyledi.

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ: İŞİN ÖZÜ SİLAHLARIN TAMAMEN TERK EDİLMESİ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da işin özünün silahların yüzde yüz terk edilmesi olduğunu belirterek, 'Silahlar yüzde yüz dönem dışı kalmadığı sürece tam şekilde ekonomik ve kalkınma ortamının oluşması olasıdır değil. Uzun zamandır bu konular tyükselişılıyor. umut ederiz ki en kısa zamanda bundan böyle politika silahların gölgesinden kurtulur herkes hür biçimde fikirlerini anlatım eder, siyasetini yapar. Halkımız bazen tercih ediyorsa onu destekler ve Türkiye demokratik ortam içerisinde sorunlarını çöze çöze daha ileri seviyelere her bölgede ulaşır. Türkiye bundan fazla aşırı çekti, fazla aşırı kayıplar yaşadı, şimdi bizim kaynaklarımızı, enerjimizi, iç çekişmelere değil, dünyada Türkiye'yi daha iyi noktalara götürecek biçimde kullanmamız gerekiyor. Kardeşlik hukuku içerisinde demokratik bir ortamda ülkemizi el birliğiyle geliştirmemiz gerekiyor. Bir taraftan da hepimizin farklılığına saygı gösterilen, fikir, inanç hürriyetine, kimliğine saygı gösterilen bir ortamda el birliğiyle ülkemizi kalkındırmamız, geliştirmemiz, demokratik standartlarımızı artırmamız gerekiyor. Bu manada silahların devreden çıkması gerekiyor' ifadelerini kullandı.

MEHMET METİNER - AK PARTİ ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ

Çözüm sürecini barışa ulaştırmak için çalıştı Cumburbaşkanımız... Bu izahatyı çözüm süreci taçlandıracak bir izahat şekilde selamlıyorum. Demokratik siyasette çözüm alternatifleri bellidir. Demokratik diyoloji dediğimiz bir yöntemdir. HDP seçime gireceğini ilan etti. Barajı aşabilir, aşmayabilir. AK Parti'yi de çözüm partneri şekilde da görüyorsa Pensilvanya'nın birlikte durarak bunu yapması güveni zayıflatır. Kendi başına seçime girip kazanamazsam sokaklar karışır mesajı benimsememesi lazım bir lisan olmalıdır... Barajın altında kalırsa yine ben parlomentoya giremedim, çözüm süreci yürümez anlayışına yaslanması kabul edilemez. Yeni bir politik tarzda karar kılmalı.

KURTULUŞ TAYİZ - YAZAR

40 bin insanımızı teröre kurban verdik. Artık bunda sona geldik. Tahkim edilmiş bir ateşkesin manası eylemlere son verildiği anlamına geliyor... Bu süreç başladı. Silah bırakma süreci başlamış durumdadır, iri başarıdır. Sürecin mimarı Cumhurbaşkanımızın kararı, azmi olmasaydı bugün burada olamazdık. O kadar engellerle karşılaştık ki, hükümet barışı oluşturmakta fazla aşırı kararlı davrandı. Türkiye için düş edilmesi fazla aşırı zor bir gün, tarihsel bir gün. Türkiye için iri bir muvaffakiyet hikayesi.

HÜSEYİN YAYMAN - YAZAR

HDP'nin bu çağrısı şartlı bir çağrı. Kandil'le görüşülmemiş olsaydı, müspet cevap alınmamış olsaydı böyle bir çağırma yapılmazdı. Bundan sonra örgütün Kandil'de bir kongre toplayıp Öcalan ve HDP'nin çağrısına uyarak silahı bırakacağını ilan edeceğini söyleyebiliriz. Silah bırakılırsa Türkiye tarihinde yeni bir açılımdır. Seçimlere de etkisi iri olacaktır. Süreçte sona gelindiği görülüyor. Provakasyonlar olabilir, süreç şeffaf bir biçimde ilerlediği için bu saatten sonra fazla aşırı iri bir provakasyon bulunmadığı sürece Türkiye'de yeni bir kapının aralandığını düşünüyorum

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×