Öcalan, Tarihi Mektubunda 'Silah Bırak' Çağrısı Yapmayacak

Diyarbakır'da düzenlenen 21 Mart Nevruz kutlamaları başladı. Öcalan törende okunacak mektubunda örgüte yönelik 'silahsızlanma' çağrısında bulunmayacak.

Öcalan, Tarihi Mektubunda 'Silah Bırak' Çağrısı Yapmayacak
21 Mart 2015 Cumartesi 09:29

Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) düzenlediği 21 Mart Nevruz kutlamaları başladı. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Nevruz Parkı'nda başlayan tebrik için günler öncesinden başlatılan çalışmalar sona erdi. Nevruz kutlamalarına katılmak için Diyarbakır, etraf il ve ilçeler ile ülke dışından gelen fazla fazla sayıda katılımcı sabahın erken saatlerinde Nevruz Parkı'na geldi.

Dün akşamdan bu güne kadar kutlamanın yapılacağı alana akın eden vatandaşlar, alana girip müzik eşliğinde halay çekmeye başladı. Alana gelen vatandaşlar, görevliler tarafında teker teker aranarak alana giriyor.

ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

Çok sayıda gazetecinin takip ettiği Nevruz kutlamasında Abdullah Öcalan'ın tarihsel mektubu okunacak.

Abdullah Öcalan'ın 2 sayfalık 'Nevruz mektubu', kutlamalar esnasında Türkçe şekilde HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe şekilde da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan sebebi ile okunacak.

ÖCALAN DİREKT 'SİLAH BIRAK' ÇAĞRISI YAPMAYACAK!

Öcalan'ın mektubunda, PKK'ya direk 'Türkiye'ye karşı silahlı mücadeleden vazgeç' çağrısının yer almadığı belirtiliyor. Ancak PKK'nın toplayacağı müthiş kongrenin, 'silahlı mücadeleden vazgeçme' kararı almasının şartları ve şartları konusunda değerlendirmelerin olduğu vurgulanıyor.

Mektupta bununla beraber 'tahkim edilmiş ateşkes' şekilde nitelendirilen güvenlik güçleriyle PKK'lı gruplar arasındaki çatışmazlık halinin devam ettirilmesinin önemi, bölgedeki halk güvenliğini bozucu uygulamalara son verilmesi de yer alacak.

OLAĞANÜSTÜ HAREKETLİLİK!

Öte yandan milyonlarca insanın katılım göstermesi beklenen Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da da müthiş bir canlılık yaşanıyor. Güvenlik güçleri Nevruz kutlamaları esnasında yaşanabilecek mühtemel her çeşitli provakatif atılım için şehirde kırmızı alarma geçmiş durumda.

97 ÜCRETSİZ OTOBÜS

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nca, nevruz etkinliğinin yapılacağı alana ulaşımın sorunsuz sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle yurttaşlar karşılıksız taşınacak.

OTELLER DOLDU, EVLER AÇILDI

Nevruz kutlamaları için ülke içi ve dışından fazla fazla sayıda insanın geldiği Diyarbakır'da otellerde de yer kalmadı. Nevruz Komitesi yer kalmaması nedeni ile gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

700'Ü AŞKIN BASIN MENSUBU

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı matbuat mensupları, nevruz kutlamalarına ait yayın yapmaya başlarken, alana diri yayın araçları yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın matbuat mensubu akreditasyon yaptı.

NEVRUZ ATEŞİNE 15 TON ODUN

Seyyar temel istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği Nevruz sahasına kalabalık nedeni ile 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için alana 15 ton odun getirildi.

ETKİLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da Sabah saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat arasında metrekarede 20 ila 30 kilograma ulaşacağı hesap ediliyor.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×