"Obez hastaların yüzde 41'inde psikiyatrik bozukluk saptandı"

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat, obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluğu saptandığını söyledi.

23 Aralık 2013 Pazartesi 20:03

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat, obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluğu saptandığını söyledi.

SAÜ Sağlık Yüksekokulu'nca düzenlenen ‘Çağın Hastalığı Obezite' sempozyumu üniversitenin Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sevin Altınkaynak, vücut yağ kitlesi olan obezitenin sadece şişmanlık olmadığını, obezitenin epidemik bir hastalık olduğunu belirterek, "Obezitenin çocukluk çağında tanısı yapılmalı ve tedavisi yapılmalıdır” dedi. Prof. Dr. Sevin Altınkaynak, obez kişinin en çok olduğu ülkenin Amerika, en az obez kişinin ise Japonya’da olduğunu söyledi.

SAÜ Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Havva Sert ‘Dünya da ve Türkiye’de Obezite’başlığıyla yaptığı sunumunda beden kitle indeksinin yirmi beşin üzerinde olanların fazla kilolu olduğunu, otuzun üzerinde olanların ise obez olduğunu ifade etti. Her yıl 2,8 milyar insanın obezite ve fazla kilolu olmaktan dolayı öldüğünü belirten Sert, 12 yıllık süreçte yüzde 44 obezite sıklığı arttığını kaydetti.

‘Dünya da ve Ülkemizde Obeziteye Yönelik Politika ve Stratejiler’ hakkında sunum yapan Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Çevirme de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Asya, Afrika ve Avrupa’nın altı ayrı yöresinde yapılan 12 yıl süren MONICA çalışmasında on yılda obezite prevalansında yüzde 10-30 arasında bir artış saptandığını söyledi.

Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülgün Durat ise obezitenin psikolojik yönü üzerinde durdu. Yeme davranışı ile bağlantılı bir sorun olan obezitenin her geçen gün arttığını anlatan Durat; "Obez hastaların yüzde 41’inde en az bir psikiyatrik bozukluğu saptandı." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×