Nusaybin'deki zaiyatın nedeni darbeci general çıktı

Nusaybin ilçesindeki çukur barikat operasyonları sırasında şehit düşen 60 asker, darbeci general tarafından bile bile ölüme gönderilmiş

Nusaybin'deki zaiyatın nedeni darbeci general çıktı
17 Ağustos 2016 Çarşamba 19:11

Çukur ve barikat eylemlerinin yapıldığı ilçelere düzenlenen operasyonlarda en fazla zaiyatın verildiği yer Nusaybin olmuştu. Nusaybin'deki aşırı zaiyatın nedeni çok sorgulanmıştı ancak nedeni bir türlü belirlenememişti. Darbe girişiminden sonra Nusaybin'de dönen oyunlar da deşifre oldu. Askerlerin, darbeci general tarafından bile bile ölüme gönderildiği ortaya çıktı.

Mardin Nusaybin'de terör örgütü PKK’lılara yönelik yürütülen operasyonlarda FETÖ’nün darbe girişiminde rol oynayan ve tutuklanan Tuğgeneral Salih Kırhan’ın askerleri bile bile ölüme gönderdiği ortaya çıktı. Sadece 2 ayda teröristlerin EYP ile tuzakladığı sokaklara zırhlı araçlar yerine Kırhan’ın emriyle yaya gönderen 60 asker şehit oldu. Bölgeden şikayetler artınca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ın bölgede inceleme yapmasının ardından operasyonu Tunceli’den gelen Tuğgeneral Levent Ergün devraldı. Bu değişimin ardından yaklaşık 2 hafta sonra Nusaybin teröristlerden temizlendi.

TERÖRİST SAYISI ARTTI

Akşam'da yer alan habere göre, Nusaybin'de hendek kazıp barikat kuran teröristlerin temizlenmesi için 14 Mart 2016’da başlayan "Atmaca 7" operasyonunun ilk günlerinde, peş peşe kara haberler geldi. Kısa sürede 60 şehit verilmesi de eleştirilere neden oldu. Akar’ın incelemesinin ardından yapılan görev değişikliğiyle şehit sayısı azaldı, öldürülen terörist arttı ve 2 hafta içinde operasyonlar bitti.

ŞİKAYETLER BİTMEDİ

Kırhan’dan o dönem birçok asker şikayetçi olmuştu. Hükümeti terörle mücadelede zayıf göstermeyi ve artan şehit cenazeleriyle toplumsal kavgayı körüklemeyi amaçlayan hain, darbe sonrası tutuklandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×