Nevşehir’den Suriye’ye 109 kamyon yardım gönderildi

Suriye’de yardıma ihtiyacı olan insanlara ulaştırılmak üzere, üzerinde gıda, giyecek ve eşya yardımı olan 7 kamyon yola çıktı.

Nevşehir’den Suriye’ye 109 kamyon yardım gönderildi
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:33

Suriye’de yardıma ihtiyacı olan insanlara ulaştırılmak üzere, üzerinde gıda, giyecek ve eşya yardımı olan 7 kamyon yola çıktı. İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Şubesi tarafından hayırsever vatandaşların katkılarıyla sağlanan yardım malzemelerinin yüklendiği 7 kamyonluk konvoy, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen, Müftü Yardımcısı Nazım Haksever, İHH Nevşehir Temsilcisi Baki Öncel, Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Özdemir, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve İHH gönüllülerinin katıldığı törenle uğurlandı. Hayırsever Nevşehirlilerden 7 kamyon dolusu kuru gıda, soba, battaniye, yorgan, halı ve giyecek eşyası toplandı. Bu 7 kamyonla birlikte Nevşehir’den bugüne kadar 109 kamyon dolusu gıda ve giyecek maddesi gönderildi.

Tören, İl Müftü Yardımcısı Nazım Haksever tarafından okunan Kuran-ı Kerim ve yapılan dua ile başladı. Burada konuşan İHH Nevşehir Koordinatörü Baki Öncel, kimyasal silahlar için Suriye'nin bütün bölgelerine giren Birleşmiş Milletler'in, kuşatma altındaki insanlara bir ekmeği bile göndermediğini söyledi. ABD’nin isteyince Rusya'nın üzerinde baskı uygulayabildiğini kaydeden Öncel, "ABD, istese Kimyasal silahları çıkarabiliyor. BM'ye soruyoruz Amerika'nın isteği ve gücü nedir? Dünyadaki rolü nedir? Ne zaman bu rolü oynayacak? Cenevre-2 gibi konferanslar düzenleniyor. Suriye'de insanlar özellikle masum insanlar çocuklar ölürken bu konferanslarda neler yapılır ne kararlar alınır. Nasıl uygulama safhalarına geçirilir hepsi muamma. Dünyadaki otoriteler mutlaka Suriye’ye hem insani yardım, hem de savaşa son verecek adımlar atmalıdırlar. Rusya ve İran üzerinde bir baskı uygulamalıdırlar. Eğer bir baskı uygularsanız bu kuşatmayı kaldırabilirsiniz. Suriye'de yaşananlar başka ülkede olması halinde dünya otoriteleri asla suskun kalmazlar. Her bir koldan müdahaleye koyulurlar."
dedi.

Öncel, Suriye lideri Esed'in Lahey'de yargılanması gerektiğine inandıklarını da söyledi.
Konuşmasında hayırsever Nevşehir halkına da teşekkür eden Öncel, "Nevşehirimizin asil halkı, siz sembolik de olsa zalime köstek mazluma destek olmaya devam ediyorsunuz. Yiyeceğiniz bir ekmeği, içeceğiniz suyu paylaşıyor, üzerinize düşeni yapmaya çalışıyorsunuz. Siz masum halkın katledilmesine, açlığa ve soğuğa terk edilmesine razı olmadığınız için, ensar oluyor muhacirlere sahip çıkıyorsunuz. Bir farzı yerine getirip sahabe ahlakını yaşıyorsunuz." diye konuştu.

Konuşma ve duanın ardından gıda ve giyecek maddesi yüklü 7 kamyon, Suriye’ye gitmek üzere yola çıktı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×