NATO'dan S-400 ile ilgili yeni açıklama

NATO, Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda açıklama yaptı. Açıklamada, "Üye ülkelerin alacağı ekipmanlara kendilerinin karar vereceği" belirtildi.

NATO'dan S-400 ile ilgili yeni açıklama
14 Eylül 2017 Perşembe 11:45

Sonhaberler | Haber Merkezi

Türkiye ile Rusya arasındaki füze savunma sistemi görüşmelerinde sona yaklaşılırken batının konuya ilişkin tavrı merakla izleniyor. ABD tarafından yapılan açıklamalarda "Kaygılıyız, endişeliyiz" şeklinde ifadeler kullanılırken, Avrupalı bazı ülkelerden ise, füzelerin alınması halinde Türkiye'nin NATO ile ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği savunuldu. Tepkisi en çok merak edilenlerden biri de NATO olmuştu. NATO'dan bugün gerekli açıklama geldi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stolbenberg, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontrat imzalamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik'e konuşan Stoltenberg, "Ne türden bir ekipmana erişecekleri her müttefikin kendi kararına bağlıdır. Bu Türkiye'nin ulusal kararıdır. NATO için önemli olan bizim farklı sistemlerimizin birlikte çalışması ve bizim ‘müşterek çalışma' diye tanımladığımız şeydir. Bu sistemi NATO hava savunma sistemine entegre etmek bir talep gelmedi. Bu yüzden bu konu henüz masada değil" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE SİSTEMİ NATO'YA ENTEGRE ETMEK İÇİN BİR TALEPTE BULUNMADI"

Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü: "NATO'da entegre hava savunma sistemimiz var. Fakat tabii ki ulusların entegre olmamış bağımsız sistemlere sahip olması mümkün. Ve Türkiye bu sistemi NATO hava savunma sistemine entegre etmek için bir talepte bulunmadı."


Etiketler; #nato

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×