Mutki’de çekirgeyle mücadele başladı

Bitlis’in Mutki ilçesinde İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ekinlere arar veren çekirgelere karşı mücadele çalışması yürütülüyor. Her yıl çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen çekirgeler tarımsal ürünlerin...

Mutki’de çekirgeyle mücadele başladı
19 Haziran 2014 Perşembe 11:58

Bitlis’in Mutki ilçesinde İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ekinlere arar veren çekirgelere karşı mücadele çalışması yürütülüyor.

Her yıl çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen çekirgeler tarımsal ürünlerin tamamını yiyerek büyük mali kayıplara neden olması İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü harekete geçirdi. Çekirgeyle mücadele için kolları sıvayan tarım ekipleri bu kapsamda ilçede ve tarım alanlarında ilaçlama yapıyor.

Çiftçilerin belini büküp, ürünlerini yok eden çekirgelerle mücadeleye başladıklarını belirten İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Emrullah Bayrak, çalışmalarının son hızla devam ettiğini söyledi. Bu yıl zirai ilaçla yaptıkları mücadeleyi önümüzdeki yıllarda organik mücadeleye çevireceklerini ve kesin olarak sonuç alacaklarını belirten Bayrak, ilaçlama çalışmaları kapsamında bu yıl ilçeye bağlı Çitliyor, Kuşdili, Erle ve Kaşak köylerinde 3 bin dekarlık alanı ilaçladıklarını ifade etti.

İlçede çekirgeyle mücadelenin devam ettiğine işaret eden Bayrak, yapılan ilaçlama çalımları sayesinde ise çiftçinin çekirgeden dolayı uğrayabileceği 1 milyon 120 bin liralık zararın önüne geçtiklerini sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×